https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/toman-pozadal-eurokomisare-pro-zemedelstvi-o-pomoc-s-kompenzacemi-pro-zemedelce-ze-zasazenych-obci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZe ČR: Toman požádal eurokomisaře pro zemědělství o pomoc s kompenzacemi pro zemědělce ze zasažených obcí

29. června 2021 | MZe ČR
Autor: Vojtěch Bílý
Aktuální situaci v postižených obcích na Moravě a v obci Stebno na Lounsku řešil v Lucemburku se svými evropskými protějšky a eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowskym ministr zemědělství Miroslav Toman. Požádal o pomoc pro naše zemědělce při řešení škod způsobených tornádem.

„Situace na jižní Moravě je složitá. Někteří zemědělci a chovatelé se ocitli v nebývale kritické situaci. Tornádo způsobilo obrovské škody na trvalých kulturách, jako jsou vinice, chmelnice nebo sady, i polních plodinách, sklenících a budovách živočišné výroby. Jsou také hlášeny četné úhyny hospodářských zvířat. Na zasedání Rady jsem informoval ostatní ministry zemědělství o dopadech katastrofy a požádal jsem o pomoc při řešení následků. Finanční pomoc musí dostat zemědělci co nejdříve,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

První odhady škod u zemědělců se pohybují ve stovkách milionů korun. Konečný rozsah však bude známý až za několik týdnů. Ministr Toman své evropské kolegy požádal o prověření všech možností, jak by Evropská komise mohla pomoci postiženým zemědělcům, a to například i formou mimořádné podpory.

Po setkání s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowskym se ministr Toman domluvil na využití Rámcového programu pro řešení rizik a krizí v zemědělství, který umožňuje poskytnout zemědělcům podporu při mimořádných událostech.

Ministerstvu zemědělství již včera vláda schválila národní dotační program opatření na pomoc zemědělcům, lesníkům a potravinářům s finanční podporou až 1,5 miliardy korun podle výše skutečných škod.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist