https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tomas-m-ller-schvaleni-usneseni-o-nezbytne-uloze-jaderne-energetiky-v-dekarbonizaci-ekonomiky-povazujeme-za-dulezite
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Tomáš Müller: Schválení usnesení o nezbytné úloze jaderné energetiky v dekarbonizaci ekonomiky považujeme za důležité

14. prosince 2021 | STAN
Na dnešní schůzi Poslanecké sněmovny předložili zástupci budoucí vládní koalice návrh usnesení o nezbytné úloze jaderné energetiky v dekarbonizaci ekonomiky, které bylo schváleno. Zachování jaderné energetiky v českém energetickém mixu považují poslanci za klíčové. O tomto usnesení byl informován také premiér v demisi Andrej Babiš a zároveň budou poslanci ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a STAN vyjednávat podporu usnesení také v Senátu.

„Poslanecká sněmovna dnes na náš návrh schválila drtivou většinou usnesení o nezbytné úloze jaderné energetiky v dekarbonizaci ekonomiky, kterým chceme posílit mandát premiéra A.Babiše před nadcházející Evropskou radou. Věřím, že je to v zájmu nás všech všech,“ sděluje Petr Fiala, designovaný premiér České republiky.

„Považujeme zelenou dohodu za zcela nutný krok a zároveň klíčovou ekonomickou příležitost pro naši zemi. Nicméně ruku v ruce s tím je třeba brát zřetel na různorodé složení energetického mixu jednotlivých členských zemí a umožnit jadernou energii jako součást nízkouhlíkové transformace. Považujeme za důležité, i vzhledem k nadcházejícímu předsednictví EU, aby premiér v demisi tento požadavek za Českou republiku vznesl už na nejbližším jednání Evropské rady," říká člen hospodářského výboru sněmovny za hnutí STAN Tomáš Mülller.

„Jaderná energetika a její zachování v českém energetickém mixu je pro Česko klíčová. Je velkým nedostatkem dosluhující vlády Andreje Babiše, že se jí nepodařilo prosadit jádro jako akceptovaný bezemisní zdroj. Čtvrteční zasedání Evropské rady je jednou z posledních možností, kdy je příležitost toto téma nastolit, když to neudělala vláda dříve. Je to o to důležitější s ohledem na růst ceny emisních povolenek vysoko nad zamýšlenou cílovou hranici kolem 30 €. Jsem rád, že i klub ANO se dnes k přijetí usnesení přidal a usnesení má tak vyšší váhu. Zároveň chceme vyjednat i s našimi kolegy v Senátu, že by stejné usnesení přijal zítra Senát,“ doplňuje Zbyněk Stanjura, 1. místopředseda ODS, který usnesení na jednání poslanecké sněmovny předložil.

„Česká republika ohledně energetického mixu preferuje v rámci dekarbonizace uznání jaderné energetiky jako bezemisního zdroje. Jádro je pro celou republiku klíčovým zdrojem a jeho používání je nevyhnutelné i v boji proti klimatickým změnám. Jsem rád, že na tomto tématu je shoda nejen v koalici SPOLU, ale i na úrovni budoucí vlády,“ uvádí lidovecký poslanec a předseda Podvýboru pro energetiku Robert Teleky.

"Pokud se podaří celoevropsky uznat jádro jako bezemisní zdroj, otevře nám to cestu i k dalšímu financování rozovje nových jaderných technologií, jako jsou malé modulární reaktory. Právě proto jsme i v programovém prohlášení kladli důraz na podporu jejich dalšího rozvoje, protože Česká republika má v tomto odvětví ohromný potenciál,“ říká předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Zachování jaderné energetiky v českém energetickém mixu je klíčové. Česko potřebuje stabilní energii z jádra spolu s decentralizovanými obnovitelnými zdroji. Bez jádra se v budoucnosti neobejdeme, i proto je potřeba jednat okamžitě,“ dodává předseda klubu poslanců TOP 09 Jan Jakob.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist