https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/top-09-predstavila-novelu-stavebniho-zakona
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

TOP 09: TOP 09 představila novelu stavebního zákona

22. ledna 2019 | TOP 09
Autor: Lenka Brandtová
TOP 09 v loňském roce připravila novelu stavebního zákona, jejímž cílem je výrazně zkrátit délku stavebního řízení. Novela obsahuje několik změn. Za nejdůležitější TOP 09 považuje dvě změny: tzv. fikci souhlasu a jeden úřad.

„Dnes je stavební úřad povinen rozhodnout ve stavebním řízení ve lhůtě 60 dnů, ve složitých případech ve lhůtě maximálně 90 dnů. Stavební úřady však tyto lhůty nedodržují. Stanovení fikce souhlasu znamená, že pokud se stavební úřad v zákonné lhůtě nevyjádří, pak se má za to, že souhlasí a územní rozhodnutí nebo stavební povolení vydal,“ představila fikci souhlasu první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Dalším obrovským problémem je množství razítek, které stavebník před podáním žádosti potřebuje. Musí si zajistit vyjádření a stanoviska k záměru stavby u dotčených orgánů (např. hasiči, hygiena, obce, ale také správce sítí jako ČEZ, vodovody a kanalizace, popř. i památkáři atd.) a všechny tyto orgány musí oběhat stavebník sám.

„Právní úprava je roztříštěná, ve zvláštních zákonech, a občan často ani neví, od jakých všech orgánů souhlas potřebuje. Tyto informace si většinou zajišťuje na stavebním úřadě. Proto navrhujeme změnu. Podle našeho návrhu si souhlasy dotčených orgánů má zajistit stavební úřad sám. Stavebník přinese záměr na jedno místo a pak si vše vyřídí státní správa. Tato novela přinese stavebníkovi snížení administrativy a zrychlí proces získávání souhlasů dotčených orgánů,“ dodala Markéta Pekarová Adamová.

TOP 09 už minulý týden avizovala, že bude chtít na program právě probíhající schůze sněmovny zařadit k projednání bod o ovlivňování soudců prezidentskou kanceláří.

„Není pochyb o tom, že Kancelář prezidenta republiky se snaží intenzivně ovlivňovat rozhodnutí nezávislých soudů v kauzách, na kterých má konkrétní zájem. Je to naprosto skandální jednání. Nezávislost soudů je jedním z klíčových pilířů právního státu a chování Kanceláře prezidenta republiky takto podrývá principy právního státu. Podle našeho názoru Sněmovna k tak závažné skutečnosti nesmí mlčet, a proto navrhneme zařazení bodu „ovlivňování soudců Kanceláří prezidenta republiky,“ uvedl ke kauze Miroslav Kalousek, předseda poslaneckého klubu TOP 09.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist