https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/top-09-predstavila-svoji-vizi-cesko-musi-zrychlit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

TOP 09: TOP 09 představila svoji vizi: Česko musí zrychlit

16. října 2023 | TOP 09
TOP 09 dnes představila svou vizi „Česko musí zrychlit.“ Jde o plán, jak nakopnout ekonomický růst Česka, který je v tuto chvíli za růstem úspěšných evropských zemí. Přitom jen ten může přinést vyšší životní úroveň, zajistit prosperitu firmám a pomůže zastavit rychlé zadlužování státu. První dva roky ve vládě jsme čelili následkům vypuknutí války na Ukrajině i energetické krizi. Následující dva roky chceme využík k tolik potřebné ekonomické akceleraci země.

„Česko musí zrychlit. Jak platí všude jinde v zemích, kde je tržní ekonomika, na ekonomickém růstu závisí ekonomika celé společnosti. Česká ekonomika bohužel v současné době neroste. Máme rozhodně na víc. A chci zdůraznit, že byť je to soukromý sektor, který se na ekonomickém růstu podílí a na tom nechceme rozhodně nic měnit, tak i stát zde má své možnosti a úkoly. Zejména nepřekážet a vytvářet dobré podmínky. V tomhle vidíme prostor pro určité zlepšení. Česká vláda pod vedením Petra Fialy dělá už mnohé – brzdíme zadlužení, digitalizujeme, investujeme, snižujeme mnohé výdaje a zefektivňujeme výkon státní správy. Jsme ale v polovině a to je dobrý čas nejenom na bilanci, ale také na to, podívat se do očí všem výzvám, které před námi ještě stojí,“ uvedla ideu předsedkyně strany a Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

„Zvládli jsme obrovské krize bez drtivého dopadu na ekonomiku a společnost. Ta poslední byla energetická. Kdybychom ji nezvládli, měla by katastrofální dopady. Ale naše země roste pomalu. Bez rychlejšího růstu se stěží dostaneme k vyšší životní úrovni a prosperitě firem. Nepodaří se zpomalit zadlužování státu. A můžeme uváznout v pasti středních příjmů. Jsem moc rád, že TOP 09 k tomu přistoupila vysoce analyticiky a odborně. Jen tudy vede cesta ke kvalitním i politickým doporučením. Ty se koncentruji do čtyř oblastí: podpory investic, lepšího využití EU fondů, digitalizace včetně státní správy a pracovního trhu. Hlavní cesta vede přes podporu investic a rozvoje firem, zlepšení situace na pracovním trhu a zefektivnění fungování státu, především digitalizací a cíleným využíváním peněz z ‚ Evropské unie. Věříme v konkurenční a dynamickou ekonomiku, kde stát není vlastníkem, který by měl diktovat ceny a výrobu. Místo toho vytváří jasná pravidla a dohlíží na jejich dodržování,“ přidal ekonomický expert TOP 09 a europoslanec Luděk Niedermayer.

Celá vize by se dala rozdělit na devět úkolů – počet pro TOP 09 nejen symbolický:

1. Odbrzdit investice
2. Dostat energetiku do vyšších obrátek
3. Poslat peníze z EU správným směrem
4. Zrychlit inovace
5. Rozběhnout pořádně digitalizaci
6. Rychleji se rozhodovat
7. Zrychlit a usnadnit výběr daní
8. Okysličit pracovní trh
9. Poklusem k euru

Konkrétně poslední z bodů je pro TOP 09 dlouhodobě velmi známou prioritou. „Česká republika se nemůže stát spolu s Polskem a Maďarskem ostrůvkem, který je obklopen zeměmi eurozóny. Současně platí, že investoři s vysokou přidanou hodnotou nepřijdou do země, která trpí neočekávanými kurzovými zisky a ztrátami, která trpí vysokými transakčními náklady, netransparentními cenami a mzdami kompetitivními devalvacemi,“ dodal na téma eura místopředseda rozpočtového výboru Miloš Nový.

„Chceme rychlejší povolování výstavby dálnic, vysokorychlostních tratí a další klíčové infrastruktury. První krok jsme už učinili. Schválili jsme pružnější stavební zákon. Takzvaný liniový zákon, který usnadní výstavbu klíčových staveb celostátního významu, prošel minulý týden druhým čtením v Poslanecké sněmovně. Zrychlení výstavby pomůže zajistit také posílení pravomocí Dopravního a energetického stavebního úřadu. Stávajícím podnikatelům pak musíme usnadnit jejich práci. V první řadě musíme dokončit projekt jednotného inkasního místa,“ dodal další z plánů místopředseda TOP 09 Jan Jakob.

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová představila na tiskové konferenci konkrétní kroky v oblasti inovací a digitalizace. Kromě jiného zmínila také plán ministerstva zdravotnictví na zavedení tzv. EZ-karty, na které by mělo dojít už příští rok: „Ráda bych vás seznámila se záměrem elektronické karty zdravotnictví, která naváže na tzv. Tečku. A má potenciál na dobrovolné bázi zapojit asi sedm milionu občanů. Pacienti tak budou mít vedle očkování v digitální formě informace o zdravotní dokumentaci, otázky prevence, možnosti objednávání i informace například o výsledcích vyšetření.“

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist