Filip Šebek "> Transfer českého know-how a technické asistence v oblasti krajinného managementu v Zambii - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/transfer-ceskeho-know-how-a-technicke-asistence-v-oblasti-krajinneho-managementu-v-zambii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: Transfer českého know-how a technické asistence v oblasti krajinného managementu v Zambii

V pátek 15.12. 2023 došlo k podpisu smlouvy o spolupráci Evropské unie a České republiky na projektu Udržitelná krajina a integrované hospodaření. Tímto krokem Česká republika formálně zahajuje svůj největší projekt Delegované spolupráce ČRA v Zambii. Na Českou rozvojovou agenturu, která bude poprvé ve své historii seniorním realizátorem projektu, tak EU deleguje finance i realizační zodpovědnost.

Projekt proběhne pod hlavičkou tzv. Multiannual Indicative Programme for Zambia, zastřešujícího strategického rámce pro veškeré rozvojové intervence Evropské unie mezi lety 2021-27 s celkovým rozpočtem bezmála 300 milionů EUR. Česko, prostřednictvím ČRA, bude poprvé ve své historii vystupovat v roli seniorního partnera DEU při realizaci tohoto projektu delegované spolupráce.

ČRA bude v rámci tohoto programu spolupracovat a koordinovat též ostatní donory, z nichž každý řídí svůj vlastní projekt. Česko se tak stane lídrem programu, do něhož se zapojí Světový potravinový program OSN, německá rozvojová agentura GIZ a pravděpodobně také její francouzská obdoba, agentura AFD.

„Mám velkou radost, že se koncem roku 2023 podařilo uzavřít jednání o projektu v rámci delegované spolupráce v Zambii. O zapojení do projektu usilovala ČRA od roku 2022. Jedná se o komplexní projekt, který je součástí široké iniciativy EU v Zambii a bude realizován pod hlavičkou Team Europe Initiative. Realizací projektu ze strany České rozvojové agentury dojde k povýšení zapojení ČRA v rámci delegované spolupráce. Zambijský projekt tak bude prvním projektem, kde bude ČRA vystupovat v pozici samostatného realizátora,“ říká ředitel České rozvojové agentury Michal Minčev.

Česká část programu s rozpočtem 7 mil. EUR (z toho šest milionů EUR půjde z prostředků EU) cílí na budování odolnosti krajiny skrze integrované hospodaření s krajinou. K tomuto bude přispívat i technická asistence a transfer českého know-how v oblasti využití geoprostorových dat. Program by měl pomoci rovněž zpřístupnit evropská družicová data také zambijským institucím a vyškolit jejich experty v jejich efektivním využívání v oblastech jako lesnictví, zemědělství, vodohospodářství nebo ochrana životního prostředí. Totéž pak platí i pro výstupy v podobě mapování oblastí se zvýšenými riziky katastrof, jako jsou sucha, povodně, sesuvy půdy nebo požáry.

ČRA bude spolupracovat s realizátory z neziskového i soukromého sektor, vysoké školy a vědecká pracoviště budou též výrazně zapojena. Část expertízy a řízení projektu v Lusace bude zajištěno vysláním zaměstnanců ČRA do Lusaky, kde bude ve spolupráci se Ministerstvem zahraničích věcí a ZÚ Lusaka otevřena též kancelář, která počítá rovněž s využitím místních sil.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist