https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/treti-rocnik-pribehy-domu-je-u-konce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekodomov: Třetí ročník Příběhy domů je u konce

6. listopadu 2017 | Ekodomov
Autor: Blanka Johanisová

O víkendu 14. - 15. října proběhl v prostorách Emauzského kláštera třetí ročník konference o udržitelné architektuře “Příběhy domů 2017”. Sobotní přednášky architektů a investorů byly v neděli doplněny o praktické exkurze s obyvateli domů.

Z přednášky bratrů Chvátalových jsme se dozvěděli, co obnáší stavba z nosné slámy. Zároveň jak řešit nedostatky statického návrhu během výstavby. Trendy v udržitelné architektuře nám ukázal Akad.arch. Aleš Brotánek. A o tom, co je důležité pro uživatele pasivního domu vyprávěl majitel domu v Ratměřicích Michal Nekl. V kontrastu k technologicky vybaveným domům vystoupil architekt Ondřej Meloun s chaloupkou v Brlohu, kterou stavěl s rodinou svépomocí. Dále jsme mohli sledovat vývoj domu v Habrovanech od architekta Mojmíra Hudce a stavebníka Juraje Hazuchy, který je jedním z prvních pasivních slaměných domů a stavěl se v roce 2008. Netradičním způsobem nakládání s vodou a teplem v domě se může chlubit dům s kořenovou čistírnou na střeše, postavený ve vnitrobloku letenského činžáku. Jak levně svépomocí vybudovat příbytek pro bydlení, práci a rodinu se čtyřmi dětmi nám ukázali na vlastním příkladu manželé Kratochvílovi. Zdařilou záchranu secesní vily v Poděbradech, s použitím moderních zateplovacích systémů z interiérové strany - aerogelu, ale zároveň krásných povrchových přírodních materiálů a historických postupů např. teraca na schodech nám popsal investor Tomáš Vanický.
Nechyběly ani dvě panelové diskuze o ekonomii staveb, vodě a energiích, moderované Natálií Císařovskou. Všechny přednášky bude možné shlédnout na portálu TZB-INFO, o umístění přednášek ke shlédnutí bude rovněž informovat odkaz po článkem na webu
http://www.sdruzeni-ekodum.cz/akce/pribehy-domu-2017
V Pražském okruhu exkurzí jsme navštívili šest domů, mezi nimi i výše zmiňovaný dům s kořenovou čističkou na střeše, v sobotu prezentovaný dům v Dobřejovicích z nosné slámy, následoval pavilon ZŠ Montessori nebo slaměný dům s lesní školkou v Kunraticích, na kterém byl s úspěchem aplikován princip obložení stěny dvojitou vrstvou balíků. Zajímavou perlou exkurze byl dům v Modřanech, skromně působící dřevěná vilka uprostřed zástavby se spoustou architektonicky dotažených detailů a příkladným použitím přírodních materiálů. Nabitá exkurze byla zakončena v chaloupce v Sýkořici, v domě, kde na každého dýchla venkovská atmosféra.
“Východní exkurze byla též velmi pestrá, každý dům byl úplně z jiného soudku. Byli jsme uchváceni slaměným domem v Brtvi, kde majitel použil přírodní materiály v maximální míře. Zaujala mne opalovaná modřínová fasáda na domě v Holicích.” uvedla k návštěvě východního okruhu exkurzí Jana Čechová. Exkurze zavedla účastníky rovněž do secesní vily v Poděbradech a do moderní dřevostavby v Rychnově od architekta Patrika Zamazala, designově perfektně dotažené, moderně pojaté dřevostavby.


Pořádání konference však není jedinou činností, kterou se Ekodům zabývá. Členové spolku mezi sebou sdílejí zkušenosti s navrhováním ekologicky šetrných staveb – nízkoenergetických či pasivních domů s užitím přírodních materiálů. Za důležité považují užívání místních zdrojů s minimální ekologickou stopou. Zájemci se mohou účastnit workshopů, které čas od času spolek uspořádá.
Více informací o konferenci Příběhy domů 2017 je možné získat na webových stránkách Ekodomu:
http://www.sdruzeni-ekodum.cz/akce
nebo na facebook profilu:
https://www.facebook.com/ekodum.cz/

Kontaktní osoba: Blanka Johanisová
Tel: +420 736 518 537
E-mail: pribehydomu@gmail.com

Tisková zpráva spolku EKODŮM, z.s.
Dne 18.10.2017
Blanka Johanisová tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist