https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tri-nejvetsi-uhelne-elektrarny-vypustily-loni-stejne-emisi-jako-vsechna-osobni-auta.nejvice-pocerady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA a Greenpeace ČR: Tři největší uhelné elektrárny vypustily loni stejně emisí jako všechna osobní auta. Nejvíce Počerady

Uhelné elektrárny Počerady, Tušimice a Prunéřov vypustily v roce 2023 dohromady 10 690 770 tun skleníkového oxidu uhličitého. Vyplývá to ze statistiky emisních povolenek za rok 2023, kterou právě zveřejnila Evropská komise [1]. Je to tedy téměř stejně, jako vypustila všechna osobní auta, která jezdí na českých silnicích (11 075 860 tun) [2], Největší český zdroj emisí - uhelná elektrárna Počerady ze skupiny Sev.En miliardáře Pavla Tykače - je neplýtvavější uhelný zdroj, nedodává žádné teplo a bez její výroby elektřiny se obejdeme, pouze se sníží vývoz [3].

Evropská komise dnes zveřejnila ověřenou statistiku využitých emisních povolenek za rok 2023, která zároveň přesně říká, kolik jaký velký zdroj emisí loni vypustil skleníkových plynů, hlavní příčiny změny klimatu. 5 největších znečišťovatelů jsou hnědouhelné uhelné elektrárny, z 10 největších je uhelných elektráren 8.

Elektrárna Počerady - uhelná elektrárna - 4 094 255 t CO2 - Sev.en Česká energie a.s.
Elektrárna Tušimice 2 - uhelná elektrárna - 3 570 884 t CO2 - ČEZ, a. s.
Elektrárna Prunéřov 2 - uhelná elektrárna - 3 025 634 t CO2 - ČEZ, a. s.
Elektrárna Chvaletice - uhelná elektrárna - 2 893 905 t CO2 - Sev.en Česká energie a.s.
Elektrárna Ledvice - uhelná elektrárna - 2 823 304 t CO2 - ČEZ, a. s.
Třinecké železárny - železárny (využívání uhlí) - 2 536 457 t CO2 - Třinecké železárny, a.s.
Unipetrol - petrochemie + spalování uhlí - 2 292 832 t CO2 - ORLEN Unipetrol a.s.
Teplárna Kladno - uhelná teplárna - 1 772 349 t CO2 - Sev.en Česká energie a.s.
Elektrárna a teplárnaTřinec - uhelná elektrárna a teplárna - 1 418 581 t CO2 - Energetika Třinec, a.s.
Elektrárna Mělník 1 - uhelná teplárna - 1 382 611 t CO2 - ČEZ, a. s.

Největší zdroje emisí oxidu uhličitého - uhelné elektrárny - však nejsou problém jen kvůli změně klimatu, ale také kvůli vypouštění toxických látek do ovzduší. Právě elektrárna Počerady aktuálně žádá o prodloužení současné emisní výjimky pro rtuť, která má končit u dvou kotlů 30. 6. 2024, pro jeden kotel 31. 12. 2024 a pro poslední dva 30. 6. 2025. Provozovatel ji chce u všech kotlů prodloužit až do konce dubna 2027. A to přestože slíbil emise snížit a za tímto účelem i první výjimku dostal. Ekologické organizace Greenpeace a Hnutí DUHA a expertní skupina Frank Bold považují udělení takové nové výjimky za nepřijatelné a v rozporu se zákonem. [4]

Jíří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, říká: “Jen elektrárny Počerady, Tušimice a Prunéřov vypustily loni téměř stejně množství emisí skleníkových plynů jako dohromady všechna osobní auta jezdící po českých silnicích. Pokud chceme adekvátně přispět ke globálnímu úsilí o zastavení změny klimatu na relativně bezpečné úrovni, tak to bez velmi rychlého odstavování uhelných elektráren a velmi rychlého rozvoje obnovitelných zdrojů, akumulace či úspor energie prostě nepůjde. Nejen největší znečišťovatel - elektrárna Počerady - však může bez problémů zavřít hned, pouze by se snížil vývoz elektřiny.”

Jaroslav Bican, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR říká: “Aktuálně zveřejněná statistika emisních povolenek za rok 2023 potvrdila, že uhelné elektrárny zůstávají největším producentem emisí skleníkových plynů. Dává proto smysl se soustředit na jejich uzavření, které by u těch nejvíce znečišťujících, jako jsou například Počerady a Chvaletice, mělo nastat výrazně dříve než ve vládou plánovaném roce 2033. Tyto zdroje si nezaslouží veřejnou finanční podporu, aby navzdory svému neekonomickému provozu mohly být v provozu déle. Navíc se bez elektřiny z nich obejdeme.”

Eliška Beranová, právnička Frank Bold, říká: „Elektrárna Počerady zůstává v kontextu ČR i nadále nejškodlivějším zdrojem, který nezvratně poškozuje lidské zdraví a životní prostředí. Místo aby nás úřady před negativními vlivy z této elektrárny chránily, udělily jí v minulosti jednu z nejrozsáhlejších rtuťových výjimek. Nyní má však Krajský úřad Ústeckého kraje a Ministerstvo životního prostředí příležitost tento negativní trend zvrátit a rtuťovou výjimku provozovateli elektrárny do konce dubna 2027 neprodloužit. Na prodloužení výjimky totiž neexistuje právní nárok a už vůbec ji pak nelze prodloužit, pokud by závažně poškodila životní prostředí.”


Kontakty:
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Jaroslav Bican, Greenpeace ČR, 773 721 237, jaroslav.bican@greenpeace.org

Poznámky:
[1] https://climate.ec.europa.eu/eu-action/eu-emissions-trading-system-eu-ets/union-registry_en (stažení tabulky emisí zde: https://climate.ec.europa.eu/document/download/ebb2c20e-8737-4a73-b6ba-a4b7e78ecc01_en?filename=verified_emissions_2023_en.xlsx)
[2] https://www.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/oez/nis/nis_do_cz.html (odkaz data 1990 až 2021, tabulka CZE_2020_2021, list 1.A(a)s3)
[3] V roce 2023 se z ČR vyvezlo o 9 183 GWh více elektřiny, než se dovezlo. Elektrárna Počerady vyrobila 3 974 GWh. I z hlediska hodinového srovnání není problém nahradit výrobu Počerad (v době kdy byla použita pro pokrytí domácí spotřeby) jinými zdroji. Ukazuje to příklad roku roku 2023, kdy má Evropské síť provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) k dispozici kompletní hodinová data o výrobě jednotlivých zdrojů v české elektroenergetické soustavě na základě údajů povinně zveřejňovaných elektrárenskými firmami dle Nařízením Evropského Parlamentu a Rady (EU) č. 1227/2011 „O integritě a transparentnosti velkoobchodního trhu s energií “REMIT".
[4] https://hnutiduha.cz/aktualne/neprijatelne-elektrarna-pocerady-chce-prodlouzit-vyjimku-vypoustet-nadlimitni-mnozstvi

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist