https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/trinact-farem-otevre-sve-brany-verejnosti-projekt-poznej-sveho-farmare-startuje-treti-rocnik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZe ČR: Třináct farem otevře své brány veřejnosti. Projekt „Poznej svého farmáře“ startuje třetí ročník

31. května 2016 | MZe ČR
Autor: Markéta Ježková
Seznámit se s výrobci kvalitních potravin z malých rodinných farem a nahlédnout do fungování jejich hospodářství mohou lidé v rámci projektu „Poznej svého farmáře.“ Akce Ministerstva zemědělství se letos koná na třinácti místech po celé republice, odstartuje 4. června na Rodinné ekofarmě Polná v Karlovarském kraji.

Projekt, spuštěný před dvěma lety, má za cíl pomoci malým rodinným farmám s propagací jejich kvalitních potravinářských výrobků a zlepšit možnosti prodeje, tedy i ekonomiku farmy.

„Právě malá hospodářství často produkují ty nejkvalitnější potraviny, navíc za příznivé ceny. Veřejnost o nich ale mnohdy neví, i proto se jim v rámci akcí Poznej svého farmáře snažíme pomoci s propagací a přilákat tak nové zákazníky,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Zatímco v prvním roce se do akce, zaměřené především na rodiny s dětmi, zapojilo pět farem, loni už lidé mohli navštívit třináct míst napříč celou republikou. Stejný počet farem se otevře i letos. V loňském roce navštívilo tyto akce téměř 24 000 lidí, stejný počet očekáváme i letos. Na projekt Poznej svého farmáře je v letošním roce vyčleněno 4 719 000 Kč včetně DPH. Letos se pořizuje materiál a předměty, které budou použitelné i v dalších letech

„Pro návštěvníky jde o skvělou možnost, jak si najít místo pro pravidelný nákup kvalitních a čerstvých farmářských produktů v blízkosti svého bydliště. Zemědělci si zase mohou zajistit pravidelný odbyt a stálé zákazníky,“ uvedl ministr Jurečka.

Letošní ročník odstartuje v sobotu 4. června na Rodinné ekofarmě Polná, která se specializuje na ekologický chov masného skotu, koní, ovcí, ale také hus, kachen a slepic. Program na jednotlivých farmách a statcích je vždy podobný – návštěvníci si mohou prohlédnout hospodářství, seznámit se s provozem a výrobou farmářských produktů, ochutnat je a samozřejmě mají možnost je i zakoupit. V programu ale nechybí ani hry pro děti a hudební vystoupení.

Letošní novinkou je propagace sladkovodních ryb. Na jednotlivých farmách budou kuchaři v mobilním stánku prezentovat recepty ze sladkovodních ryb, způsoby jejich zpracování a bude zde i možnost ochutnávky. Vstup na všechny akce je zdarma.

Termíny a místa konání projektu Poznej svého farmáře v roce 2016
* Rodinná ekofarma Polná (Karlovarský kraj) 4. června 2016
* Biozelenina Velehrad (Zlínský kraj) 11. června 2016
* EKO-farma Kozí hrádek (Olomoucký kraj) 25. června 2016
* Farma Košík (Středočeský kraj) 9. července 2016
* Farma Držovice (Ústecký kraj) 23. července 2016
* Statek Horní Dvorce (Jihočeský kraj) 30. července 2016
* Farma Údolíčko (Plzeňský kraj) 13. srpna 2016
* Farma Částkov (Pardubický kraj) 20. srpna 2016
* Statek U Pipků (Kraj Vysočina) 27. srpna 2016
* Ovoce Lexman (Královéhradecký kraj) 10. září 2016
* Farma Lukava (Liberecký kraj) 17. září 2016
* Farma Lička (Moravskoslezský kraj) 24. září 2016
* Horňácká farma (Jihomoravský kraj) 8. října 2016

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist