https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/turisticke-linky-vlaku-a-autobusu-zatim-stoji.az-to-pujde-rozjedou-se-rychle
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Turistické linky vlaků a autobusů zatím stojí. Až to půjde, rozjedou se rychle

23. dubna 2020 | Liberecký kraj
Autor: Jan Mikulička, tel: 485 226 324
Pečlivě budovaný systém veřejné dopravy v kraji koronavirová pandemie a s ní spojená opatření notně poznamenaly. Za normálních okolností by se již rozjely posilové vlaky v rámci velikonočních prázdnin a blížilo by se zahájení první etapy provozu turistických autobusových linek včetně cyklobusů. Vše je ale jinak.

„Podle našich plánů měla letošní sezonní nabídka linek a spojů s turistickým potenciálem navazovat na úspěšný loňský rok, ale také se rozšířit o nové nabídky, a to nejen na území Libereckého kraje,“ posteskl si Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek. „Nyní pečlivě sledujeme kdy a za jakých podmínek se bude vládou nastavený režim omezující obyvatele uvolňovat, abychom mohli začít s oživováním připraveného konceptu sezonní dopravy.“

Turistická veřejná doprava pro pěší i cyklisty je mezi cestujícími velmi oblíbená. Zahájit provoz turistické veřejné dopravy, oblíbené mezi pěšími cyklisty, by v případě uvolněných poměrů netrvalo dlouho. „Většina takových linek je nyní vedena v takzvaném výlukovém stavu, kdy je provoz schválen, ale s jeho dočasným omezením,“ vysvětlil Otto Pospíšil, zástupce ředitele společnosti KORID LK, která v kraji koordinuje veřejnou dopravu. „V takovém případě jsme schopni po dohodě s dopravci poměrně rychle linky uvést do provozu“.

Všechny plánované spoje však letos do provozu uvést nepůjde. Zejména v železniční dopravě je znovuobnovení provozu komplikovanější a některé posilové vlaky tak bude nutné oželet. To samé se týká i spojů, které jsou mezinárodní a je krajně nepravděpodobné, že by se například oblíbené spojení z Harrachova do Sklářské Poruby minimálně v letní sezóně obnovilo.

Přestože se již vyskytly jisté signály o uvolnění nastavených omezení, nelze zatím stanovit konkrétní termíny, kdy začne turistická doprava jezdit. „Nejde jen o oznámení vlády, že se od nějakého data uvolňuje omezení, ale také o jasně srozumitelnou definici, za jakých podmínek bude umožněno cestování a kdy se očekává větší poptávka,“ poznamenal Jan Sviták.

Informace o případném zahájení turistické dopravní sezóny bude KORID LK, organizátor veřejné dopravy, zveřejňovat nejen na svém webu a sociálních sítích, ale i prostřednictvím informačních kanálů Libereckého kraje.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist