https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tyrani-zvirat-prestane-byt-prehlizeno.snemovna-schvalila-navrh-senatora-hraby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Týrání zvířat přestane být přehlíženo. Sněmovna schválila návrh senátora Hraby

3. března 2020 | STAN
Poslanecká sněmovna se dnes zabývala novelou trestního zákoníku, která jí byla vrácena Senátem s pozměňovacím návrhem, který předložil senátor Zdeněk Hraba a umožňuje trestat i "jen" surové týrání (což doposud bez dalších podmínek není), zpřísňuje tresty za týrání zvířat a trestat i tzv. množírny.

Senát na konci ledna podpořil pozměňovací návrh předložený na ústavněprávním výboru senátorem Zdeňkem Hrabou, který zpřísňuje tresty za týrání zvířat až na 3 roky odnětí svobody

"Ten návrh je adekvátní reakcí na zvyšující se počet agresorů, kteří si své nálady vybíjejí na živých tvorech. Poslanci dali jasně najevo, že jim není lhostejné, aby násilí na zvířatech bylo v dnešní době společností tolerováno," podpořil návrh senátora STAN předseda Vít Rakušan.

„Můj návrh také počítá se zvýšením trestu odnětí svobody až na 5 let v případech, že někdo týrá zvířata opakovaně, dlouhodobě nebo na veřejnosti. A zvýšení trestu odnětí svobody až na 6 let, pokud tak pachatel činí zvláště surovým způsobem nebo na větším počtu zvířat,“ popisuje návrh senátor Zdeněk Hraba (STAN).

„Návrh také počítá se zvýšením trestů za chov v množírnách v určitých případech až na 10 let odnětí svobody,“ doplňuje senátor Hraba.


Tresty dodnes byly příliš nízké

„Pachatelé této trestné činnosti jsou si vědomi toho, že v případě odsouzení mohou skončit pouze s podmínkou nebo s peněžitým trestem v desítkách tisíc korun. Nastal proto čas tresty zvýšit tak, aby měl preventivní účinek a ty, kdo zvířata týrají, od tohoto jednání odradil.

„Týrání zvířat musíme přestat tolerovat, a věřím, že právě zpřísnění trestů k tomu povede,“ říká na závěr senátor Hraba a dodává, že rád by viděl i revizi trestů za zásahy do tělesné integrity lidí a zpřísnění pravidel pro podmíněné ukládání trestů. Příkladem mohou být eticky nepřijatelné podmíněné tresty za znásilnění.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist