https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/u-prilezitosti-svetoveho-dne-vody-spolecnost-procter-gamble-bilancuje-vysledky-projektu-na-ochranu-prirodnich-zdroju
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

U příležitosti světového dne vody společnost Procter & Gamble bilancuje výsledky projektů na ochranu přírodních zdrojů

22. března 2021 |
Světový den vody připadá každoročně na 22. března a jeho cílem je upozornit na to, že přírodní zdroje je zapotřebí chránit a zacházet s nimi co nejšetrněji. Voda totiž začíná být vzácným přírodním zdrojem v mnoha regionech, a to platí i pro Českou republiku, kterou čím dál častěji sužují období sucha. Společnost P&G se v rámci závazku Vést s láskou aneb 2021 dobrých skutků v roce 2021 aktivně účastní celé řady projektů, které zlepšují životy milionům lidí po celém světě.

Sucho a nedostatek pitné vody přestává být tématem, o kterém by hovořili pouze vědci nebo specialisté z oboru. Podle vědeckých výzkumů OSN bude do roku 2030 akutní nedostatek vody, který zasáhne zhruba 50 zemí světa a nejméně 3 miliardy osob. Tou dobou se odhaduje snížení světových zásob vody o celých 40 procent, což by mělo obrovský dopad na běžný život nás všech, nehledě na další negativa, která s sebou ponese klimatická změna. Proto se čím dál více společností, nadnárodních i lokálních, snaží pomoci a chránit přírodní zdroje. Procter & Gamble má za sebou již desítky projektů, které denně zlepšují životy milionům lidí – spousta z nich má také environmentální přesah.

Například továrna P&G Rakona v Rakovníku se zavázala k zodpovědnému a rozumnému využívání vody. Snížila spotřebu vody o více než 4 miliony litrů, a to díky projektům, které zvýšily její využitelnost během energetických a výrobních procesů. Rakona ušetří tolik vody, kolik spotřebuje 130 občanů ČR za rok! I nadále však pracuje na dalších inovacích, které by měly do budoucna uspořit ještě více tohoto vzácného přírodního zdroje. Od roku 2010 se společnosti P&G globálně podařilo zvýšit využitelnost vody o 27 % a získat 2,6 miliardy vody z cirkulárních zdrojů. Ve své snaze pokračuje i nadále – do roku 2030 by měla být využitelnost navýšena na 35 % a voda z cirkulárních zdrojů by měla překročit hranici 5 miliard litrů.

Dalším zajímavým projektem je Children’s Safe Drinking Water Program. Ten běží již od roku 2004 a od doby svého vzniku poskytl na 18 miliard litrů čisté vody dětem a rodinám v nouzi po celém světě. Vědci z P&G vyvinuli snadno použitelný pytlíček na čištění vody, který dokáže dokonale vyčistit 10 litrů vody za pouhých 30 minut. I nadále probíhá edukace v rozvojových zemích o důležitosti čisté pitné vody a správné hygieny. Především kvůli pandemii COVID-19 jsme si uvědomili, jak je správné mytí rukou a přístup k vodě nezbytný. K příležitosti oslavy dosažení 18 miliard litrů darované vody se P&G spojí s Water Mission v Hondurasu, kde svými pytlíčky pomáhala rodině malé Mahie po hurikánu Eta. Vzniknou také unikátní sestřihy lidských příběhů, které na sociálních sítích ukáží, jaký vliv měly čistící pytlíčky na život lidí z oblastí s nedostatkem pitné vody. Projekt dále pokračuje i po 17 letech a dává si za cíl darovat 25 miliard čisté vody do roku 2025. Do projektu se zapojili v uplynulých letech i čeští spotřebitelé.

Protože se každý krůček počítá, jsou kromě velkých projektů důležité i každodenní činnosti nás všech. Proto přišla společnost P&G s nápadem 50 litrové domácnosti – cílem je, aby každý z nás omezil denní spotřebu vody na 50 litrů, a přitom se zásadně neomezoval. Pomoci mohou nejen efektivní a ekologické produkty značek Jar, Lenor, Ariel, Pantene či Herbal Essences, ale také snadné triky. Podívejte se s námi, jak bezbolestně pomoci planetě:

Rychlá sprcha – namísto horké vany dejte přednost rychlé a svěží sprše. Ušetříte nejen spoustu pitné vody, ale odlehčíte i vaší peněžence.
Myčka místo ručního mytí nádobí – ušetří až 30 litrů během jednoho mytí. Moderní kapsle na mytí nádobí, jako například Jar Platinum Plus All in 1 QuickWash, účinně myjí i při nízkých teplotách na krátké cykly bez nutnosti předmývání.
Zalévejte dešťovkou – vybavte zahradu nádržemi na zachytávání dešťové vody, která rostlinám prospívá
Vypněte kohoutek během čištění zubů – místo toho si nalijte vodu do kelímku nebo si vypláchněte ústa pod tekoucí vodou až po vyčištění.
Perte na kratší cykly a na nižší teploty – s kvalitními přípravky, jako je například Ariel, bude kratší cyklus stejně efektivní jako ten dlouhý.
Udržitelná kvalitní móda – namísto levnější a nekvalitní fast fashion si kupte kvalitní udržitelné oblečení, které se vám ani po pár letech nerozpadne a nevytahá. Fast fashion je v současnosti jedním z nejvíce neekologických průmyslů. Ročně spotřebuje až 7,6 trilionů litrů vody.
Třídění odpadu – umístěte vedle koše další nádoby na tříděný odpad. Uvidíte, že to nezabere ani sekundu vašeho času navíc.
Nákup lokálních potravin – podpoříte místní zemědělce a ještě ušetříte spoustu výdajů na spojených s dlouhou cestou potravin.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist