https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/u-stanice-metra-opatov-vznikne-nove-zachytne-parkoviste-pro-495-vozidel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hl. město Praha: U stanice metra Opatov vznikne nové záchytné parkoviště pro 495 vozidel

15. března 2022 | Hl. město Praha
Pražští radní na pondělním jednání souhlasili s vypsáním veřejné zakázky na výstavbu čtyřpodlažního parkovacího objektu určeného jako P+R záchytné parkoviště s kapacitou 495 stání. Parkoviště vznikne v ulici Chilská v blízkosti stanice metra C Opatov a jeho součástí bude i park s posezením.

„Letos začneme stavět nové P+R pro skoro 500 aut v blízkosti stanice metra Opatov a dálnice D1. Bude to unikátní dopravní stavba. Hledali jsme způsob, jak elegantně pracovat s okolním terénem, nezničit jej, začlenit do něj P+R parkoviště, a ještě z něj vytvořit nové místo plné zeleně pro trávení volného času. Z jedné strany parkoviště, z druhé park. Město není nafukovací a vyjednávání o pozemcích jsou složitá. Když to jde, musíme projekty spojovat,“ říká náměstek pro dopravu Adam Scheinherr.

Plánovaný parkovací dům bude vhodný k využití zejména pro řidiče přijíždějící do Prahy od dálnice D1. Ti budou mít možnost odtud pohodlně pokračovat dále do města, neboť v blízkosti se nachází stanice metra Opatov nebo autobusové zastávky MHD. Výrazně se tak rozšíří kapacita parkovacích stání v rámci systému P+R (park & ride), kterých je v této oblasti kvůli velkému zájmu stále nedostatek.

Kromě toho se s výstavbou nového parkoviště sníží intenzita dopravy na přilehlých městských komunikacích, kde řidiči obvykle hledají volná parkovací místa, což přispěje ke snížení emisí, exhalací a hlučnosti. Zároveň by tak měl v lokalitě klesnout počet vozidel parkujících na nevhodných místech.

Zahájení stavby je plánováno na 3. kvartál roku 2022 a hotovo by mělo být do poloviny roku 2024. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky P+R Opatov je stanovena ve výši 667 milionů Kč bez DPH plus se stanovuje rozpočtová rezerva ve výši 83 milionů Kč, celkově se tedy jedná o 750 milionů Kč bez DPH. S ohledem na výši rozpočtu musí záměr ještě schválit Zastupitelstvo hl. m. Prahy.

Součástí stavby bude v neposlední řadě park. V části, která bezprostředně přiléhá k západní fasádě Domu s pečovatelskou službou Šalounova, je navržen klidový kout s posezením. Za ním se pak terén zvedá až do výše parkovacího domu, kde bude vytvořena pobytová zelená střecha. Spodní a horní úroveň parku budou propojeny trojicí betonových schodišť a bezbariérově pomocí dvou ramp.

Parkovací dům v ulici Chilská je navržen jako čtyřpodlažní celkem pro 495 aut. Z toho 10 míst bude vyhrazených pro handicapované, na dalších 43 stáních bude možné parkovat s vozem na CNG nebo LPG a vzniknou zde i dobíjecí stanice pro elektromobily. Součástí záměru je také prostor pro 32 jízdních kol.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist