https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/udeleni-vyjimky-elektrarne-chvaletice-je-nepripustne-selhani-statu-rikaji-ucastnici-a-ucastnice-klimakempu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Limity jsme my!: Udělení výjimky elektrárně Chvaletice je nepřípustné selhání státu, říkají účastníci a účastnice Klimakempu

2. července 2019 | Limity jsme my!
Autor: Eva Jašková, tel: 737 863 097
V pondělí udělil krajský úřad Pardubického kraje výjimku z evropských limitů znečištění, čímž elektrárně umožní vypouštět třikrát více emisí rtuti i nadlimitní množství jiných znečišťujících látek. Zároveň tím umožní vlastníkovi elektrárny Severní energetické majitelů Pavla Tykače a Jana Dienstla prodloužit provoz elektrárny Chvaletice o přibližně deset let.

Hnutí Limity jsme my, které společně s místním spolkem Zastavme elektrárnu Chvaletice od pondělí pořádá nedaleko elektrárny vzdělávací a protestní tábor „Klimakemp“, považují rozhodnutí krajského úřadu za skandální selhání státu, který namísto řešení klimatické krize a ochrany naší budoucnosti i lidského zdraví jde na ruku uhlobaronům.

„Elektrárna Chvaletice je největším znečišťovatelem ovzduší v celém Pardubickém kraji. Na její byznys s vývozem elektřiny doplácíme všichni svým zdravím, dividendy z uhelného byznysu odcházejí na Kypr. Z toho důvodu považujeme rozhodnutí krajského úřadu za nepřípustné. Máme v plánu prozkoumat rozhodnutí a s největší pravděpodobností také podáme odvolání k ministerstvu životního prostředí,“ říká členka spolku Zastavme elektrárnu Chvaletice Jitka Češková.

Obě organizace upozorňují, že elektrárna Chvaletice měla skončit už v roce 2016, ale stát jí privatizoval do rukou uhlobaronů Tykače a Dienstla.

„Prodlužování životnosti elektrárny o více než deset let není adekvátní reakcí na klimatickou krizi. Řešení klimatické krize se neobejde bez co nejrychlejšího konce těžby a spalování uhlí. Elektrárny jako jsou Chvaletice musíme začít zavírat, nikoliv prodlužovat jejich životnost,“ komentuje rozhodnutí krajského úřadu členka hnutí mluvčí Klimakemu Eva Jašková.

I na toto selhání státu budou účastníci a účastnice Klimakempu upozorňovat různorodými protestními akcemi, které začínají v pátek a budou pokračovat až do neděle. Limity jsme my a Zastavme elektrárnu Chvaletice pořádají ohlášený protestní pochod okolo elektrárny, který začíná v pátek od desáté hodiny na vlakovém nádraží v Řečanech nad Labem.

Během akčních dnů se uskuteční také akce nenásilné občanské neposlušnosti, k nimž s podporou ekologů, vědců a dalších osobností vyzvala neformální iniciativa Občané za konec doby uhelné.

„Protože ani opakovaná varování vědců, ani nesčetné petice, ani pokojné demonstrace změnu nepřinesly, nevidíme jinou možnost, než přistoupit k nenásilné občanské neposlušnosti. Nemůžeme s čistým svědomím přihlížet tomu, jak nás světové vlády svou podporou fosilního průmyslu vedou do klimatické katastrofy a okrádají nás tak o budoucnost. Považujeme za právo i povinnost občanů nenásilně se vzepřít zákonům, které udržují tuto nespravedlnost a domáhat se tak nápravy,“ vysvětluje důvody k protestům mluvčí iniciativy Občané za konec doby uhelné Marika Volfová.


Kontakty
Eva Jašková, Limity jsme my – media@limityjsmemy.cz, 737 863 097
Jitka Češková, Zastavme elektrárnu Chvaletice – 734 540 505
Marika Volfová, Občané za konec doby uhelné – neposlusnost@riseup.net, 773 647 880

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist