Eliška Boháčová "> Udržitelně žijeme - udržitelně bydlíme - o udržitelnosti se učíme - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/udrzitelne-zijeme-udrzitelne-bydlime-o-udrzitelnosti-se-ucime
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Střední průmyslová škola stavební Plzeň: Udržitelně žijeme - udržitelně bydlíme - o udržitelnosti se učíme

Stavební průmyslovka v Plzni ve spolupráci s Nadačním fondem Zelený poklad otevřeli historicky první ekologickou učebnu v prostoru školy. Za projektem stojí tým složený ze studentů a pedagogů školy.
Na plzeňské Střední průmyslové škole stavební byla letos oficiálně otevřena ekologická učebna. Jedná se o první krok k zapojování studentů do budování prostoru školy, v další fázi budou studenti a studentky pracovat na projektu školní terasy.
Ekologická učebna je místo, kde se při výuce budoucí architekti a stavaři dozví více o udržitelném bydlení a udržitelné výstavbě, učitelé mohou použít mnoho příkladů umístěných či použitých přímo v prostoru učebny. Při vymalování místnosti byly využity termoizolační nátěry, na topení jsou instalované ventilátory pro efektivnější cirkulaci tepla, na umyvadle je namontován water saver pro úsporu vody či se mohou studenti podívat, jak lze pomocí mlékových barev bez chemie obnovit staré skříně a židle, a jak lze využít recyklované dřevo jako materiál na knihovnu. To vše je doplněno infografikami ke každé vychytávce, kterou studenti při budování učebny použili. Mj. je přímo ve třídě umístěn vermikompostér, kde žáci mohou odhazovat bioodpad, který následně žížaly zpracují a vzniká tak žížalí čaj, který se používá jako hnojivo pro rostliny, kterých je v učebně umístěno přes deset. Poučeni jsou tak i o výhodách domácího kompostování a o tom, jak neplýtvat potravinami.
Studenti mají k dispozici recyklovatelné sáčky na svačiny, recyklovaný papír, mohou si na zkoušku odebrat prací prášek bez chemických složek nebo si vzít a doma na svých toaletách vyzkoušet save-a-flush pro úsporu vody při splachování. K vypůjčení nebo pro využití ve výuce byla v učebně zřízena knihovna věnovaná výhradně tématu udržitelné výstavby. Mnoho knih je v angličtině, což umožňuje využití nejen v předmětech odborných, ale také při výuce anglického jazyka. V místnosti je též malá relaxační zóna z recyklovaných palet, kolem které jsou umístěny rostliny. Dále je zde možnost odložit nepotřebné oblečení a umožnit tak jeho další využití jinde. V neposlední řadě je v učebně dlouhodobě umístěna výstava “Zvířata a město”, kterou škole zapůjčil pan Karel Makoň.
Finance pro studentský a učitelský tým na zřízení tohoto unikátního místa v prostoru plzeňské stavební průmyslovky poskytl Nadační fond Zelený poklad.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist