Tiskové oddělení MŽP "> Ukliďme Česko – letos s rekordní účastí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/uklidme-cesko-letos-s-rekordni-ucasti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ukliďme Česko – letos s rekordní účastí

28. března 2022 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Necelý týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko počítají organizátoři ze spolku Ukliďme Česko na 3 400 nahlášených úklidů, což je více než za poslední dva roky dohromady. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na https://www.uklidmecesko.cz/map/a také se těšit na tradiční fotosoutěž. Společnou generálku na celorepublikové úklidy dnes uspořádali zaměstnanci a zástupci Ministerstva životního prostředí, které tuto akci každoročně a nejen dotačně podporuje, a MČ Praha 10. Úklid proběhl na pražském Bohdalci, nedaleko sídel jejich úřadů. Na akci nechyběly ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) a starostka Renata Chmelová (VLASTA).

Letošní zájem o dobrovolnické uklízení je rekordní, v minulých týdnech tak organizátoři řešili především logistiku celé akce. Rozeslali celkem 2000 balíčků s úklidovým materiálem, z nichž každý je originální. K místním organizátorům v nich poputuje bezmála 100 000 pytlů na sběr odpadků a díky nebývalému zapojení přes 1000 škol také zhruba 150 000 pracovních rukavic.

Ruku v ruce se zajištěním úklidového materiálu proběhla i příprava a vyhlášení letošní fotosoutěže. Tradičními kategoriemi jsou Mládež, Video z akce a chybět nemůže nejoblíbenější Kuriozita. Je až k neuvěření, co vše lze při úklidových akcích nalézt. Dokladem jsou každoročně stovky fotografií, na nejzajímavější z nich se může veřejnost těšit v průběhu května na facebookové stránce akce Ukliďme Česko. „Letos jsme nově zařadili i kategorii Report z úklidu, abychom motivovali, resp. odměnili organizátory, kteří nám po akci vyplní údaje o tom, jak jejich úklid dopadl a připojí zajímavé fotografie, “ vysvětluje Miroslav Kubásek z pořadatelského spolku.

„K dobrovolníkům akce Ukliďme Česko se osobně připojuji řadu let. Před pár dny jsme uklízeli v okolí Ratíškovic les po tornádu a dnes symbolicky s MŽP a MČ Praha 10 čistíme okolí nedaleko našich sídel v pražském Edenu. Libí se mi, že tahle forma občanské zodpovědnosti k životnímu prostředí je v dobrém nakažlivá, což se ukazuje na letošní ohlašované účasti,”říká ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) a dodává: “Aby organizace celorepublikové akce Ukliďme Česko fungovala co nejlépe, i letos ji Ministerstvo životního prostředí podpořilo finančně, konkrétně částkou 250 tisíc korun.”

„Problémy s nadměrným množstvím odpadu existují asi ve všech městech. Bez zodpovědného a aktivního přístupu nás všech je však nevyřešíme – to občanům dlouhodobě a upřímně říkáme, a snažíme se jít v tomto směru příkladem. Do akce Ukliďme Česko se zapojujeme již tradičně, dobrovolnické úklidy jsou na Praze 10 už evergreenem. Já osobně ho letos organizuji v Trojmezí už počtrnácté,“ popisuje Renata Chmelová (VLASTA), starostka MČ Praha 10.

Zhruba týden před akcí organizátoři ze spolku Ukliďme Česko vyzývají veřejnost: „Zapojit se může každý, překážkou není dokonce ani jazyková bariéra, o čemž svědčí i letošní aktivní účast členů vietnamské a ukrajinské komunity. Stačí si jednoduše vybrat úklidovou akci ve vašem okolí na webu https://www.uklidmecesko.cza příští sobotu 2. dubna jdeme společně na to!“


Kontakty pro další informace:
Radek Janoušek – 777 176 675, radek@uklidmecesko.cz, Spolek Ukliďme Česko
Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist