https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ukoncime-byrokracii-ve-stavebnim-rizeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Ukončíme byrokracii ve stavebním řízení

27. dubna 2022 | STAN
Poslanci v tomto týdnu budou jednat o schválení odpočtů darů pro Ukrajinu z daní, snížení spotřební daně na pohonné hmoty, zrušení přimíchávání biosložek do paliv a novele zákona o významné tržní síle.

Svoje sliby plníme a děláme vše proto, aby se stavební práce v celé zemi urychlily. Do druhého čtení jde částečný odklad účinnosti stavebního zákona z dílny ANO. „Chceme, aby se konečně stavělo rychle, snadno a bez ubíjející byrokracie. Což původní zákon ANO rozhodně nezaručoval, naopak. Proto ho opravujeme, kdy velký důraz klademe na digitalizaci včetně digitálního stavebního řízení. Rušíme celou novou soustavu státních stavebních úřadů v čele s Nejvyšším stavebním úřadem. Centralizace za mnoho miliard není řešením, naopak chceme zachovat v maximální možné míře úřady blízko lidem,” sdělil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

V době vysokých cen energií a paliv chceme co nejdřív projednat pomoc občanům i podnikatelům. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček proto představil dvě legislativní normy ekonomického charakteru: „První je změna zákona o dani z příjmu, díky které má dojít ke zrušení silniční daně pro vozidla do 12 tun a především k odstranění povinnosti přimíchávat do pohonných hmot biopaliva. Tato povinnost zbytečně prodražovala pohonné hmoty, neměla žádný pozitivní ekologicky dopad a pomáhala tak akorát Agrofertu bývalého premiéra. Druhou je změna zákona o spotřebních daních znamenající snížení spotřební daně na benzin a naftu a to na minimální částku, kterou vyžaduje evropská regulace.“

„Návrh vlády počítá se snížením spotřební daně o 1,50 Kč na jeden litr nafty a benzínu. Opatření bude platné od 1. června do 30. září. Prodloužení tohoto období bude zváženo na základě vývoje cen pohonných hmot. Spotřební daň u PHM vláda snižuje na minimální výši, vzhledem k evropskému harmonizovanému daňovému systému. Vzhledem k tomu, že DPH se u PHM odvozuje i od výše spotřební daně, lze předpokládat, že cena nafty a benzínu po 1.6. poklesne o 1,50 až 2 Kč. Dopad do státního rozpočtu je odhadován na 4,2 miliardy Kč,“ doplnil předseda Rozpočtového výboru Josef Bernard.

Na program Sněmovny byla zařazena také novela zákona o významné tržní síle, kterou připravilo ministerstvo zemědělství. Tento zákon měl být schválen už minulý rok, ale z nepochopitelných důvodů minulá vláda zabrzdila jeho doprojednání. „Cílem tohoto zákona je ochránit zemědělce a potravináře před nekalými praktikami ekonomicky silnějších odběratelů. Novela stanoví, které chování je při obchodování nepřípustné. Je potřeba, abychom tento zákon co nejdříve schválili, protože přispěje k ochraně spotřebitelů, tedy občanů České republiky,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

Ve třetím čtení poslanci také projednají vládní novelu zákona o daních z příjmů, která umožní odečíst si od základu daně hodnotu bezúplatného plnění za dobročinnou pomoc Ukrajině. Za vlnu solidarity českých občanů poděkoval předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob: „Vláda navrhla zákon v oblasti daní v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, který vyvolala vojska Ruské federace. Předpokládám, že ve středu návrh zákona schválíme a díky tomu budou moci lidé a firmy odečíst z daní dary až do výše třiceti procent daňového základu.“
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist