https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ukoncime-nekale-praktiky-podomnich-prodejcu-energie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Ukončíme nekalé praktiky podomních prodejců energie

28. listopadu 2019 | STAN
V České republice se množí případy, kdy občané naletěli prodejcům energie a uzavřeli s nimi nevýhodné smlouvy.

Vláda již před časem slíbila, že se bude touto problematikou zabývat, ale žádný konkrétní návrh dosud představen nebyl. Hnutí STAN proto přichází s vlastním komplexním řešením, které má za cíl tyto devadesátkové prodejní praktiky zastavit.

„Nekalé způsoby podomních prodejců, kteří v obcích okrádají seniory uzavíráním nevýhodných smluv, nepatří do 21. století. Prodej bez licence je v mnoha případech již zakázán, ale pro prodejce energií to neplatí. Proto navrhujeme komplexní řešení, které má praktiky energetických šmejdů z českých obcí a měst zcela vymýtit,“ říká předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Novela zákona z dílny hnutí STAN přesně definuje zprostředkovatelskou činnost při prodeji elektřiny nebo plynu, tedy činnost, kdy se dojednává uzavírání smluv mezi dodavatelem energií a spotřebiteli.

„Před nedávnem jsme podali návrh zákona, který obcím umožní vyhláškou na svém území podomní prodej energií zakázat. Nyní přicházíme s navazujícím krokem, regulujícím výrazným způsobem činnost zprostředkovatelů, který zefektivní boj proti energetickým šmejdům,“ popisuje návrh Rakušan.

Zprostředkovatelé budou moci vykonávat svou činnost pouze v případě, že získají licenci od energetického regulačního úřadu. Pro získání licence musí mít žadatel o tuto licenci ukončené střední vzdělání s maturitou a prokázat finanční předpoklady k zajištění výkonu zprostředkovatelské činnosti.

„Za porušení povinností bude každý, kdo vykonává zprostředkovatelskou činnost bez licence, vystaven pokutě až do výše 100 000 Kč. Zákon obsahuje řadu ustanovení, která zásadně ochraňují práva spotřebitelů při podpisu smlouvy. Ti budou moci například v mnoha případech bezplatně a bez hrozby sankce od smlouvy odstoupit,“ dodává autor návrhu Vít Rakušan.

Návrh novely zákona naleznete zde: https://stan.us18.list-manage.com/track/click?u=063406fd30abef48449de5790&id=9f2a0a3676&e=19a02e2727
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist