Filip Šebek "> ÚKZÚZ pomohl s podporou ČRA ekologickému zemědělství v Moldavsku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ukzuz-pomohl-s-podporou-cra-ekologickemu-zemedelstvi-v-moldavsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: ÚKZÚZ pomohl s podporou ČRA ekologickému zemědělství v Moldavsku

Po šesti letech Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) úspěšně zakončil projekt podpořený ČRA zaměřený na oblast ekologického zemědělství v Moldavsku. Jeho cílem bylo zavedení systému úředních kontrol, související podpora místních laboratoří a zároveň doporučování odrůd vhodných pro ekologické zemědělství.

Od června 2017 se odborníci ÚKZÚZ aktivně podíleli na projektu „Institucionální podpora ekologického zemědělství v Moldavské republice,“ který podpořila Česká rozvojová agentura. V září letošního roku byl tento projekt úspěšně zakončen.

Závěrečného ceremoniálu se zúčastnil i místopředseda vlády a ministr potravinářského průmyslu a zemědělství Moldavské republiky Vladimír Bolea, zástupce vedoucího mise z Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě Martin Čech a další zástupci příslušných vládních institucí, sdružení výrobců v sektoru ekologického zemědělství, zástupci podnikatelského prostředí a další.

Projekt sehrál klíčovou roli při zavedení úřední kontroly ekologického zemědělství včetně harmonizace s evropskou legislativou a nastavil základ funkčního systému schvalování vstupů do ekologického zemědělství v Moldavsku. Současně významně posílil kompetence laboratoře. Zaveden byl i systém doporučování odrůd vhodných pro ekologické zemědělství.

Klíčoví odborníci ÚKZÚZ předávali své znalosti, zkušenosti a osvědčené postupy příjemcům projektu prostřednictvím školení, workshopů a seminářů, a to jak v místě realizace projektu v Moldavsku, tak prostřednictvím studijních pobytů v České republice.

Kromě přenosu know-how financovala ČRA vybavení pro moldavskou Státní komisi pro zkoušení odrůd, příslušnou analytickou laboratoř a Národní agenturu pro bezpečnost potravin.

Výsledky této zahraniční rozvojové spolupráce mezi Českou republikou a Moldavskem představuje pro moldavské zemědělství významný potenciál a podmínku dalšího rozvoje z hlediska možnosti zvýšení produkce a konkurenceschopnosti, ale i rozšíření segmentu odbytu např. v podobě vývozu zemědělské produkce a dalších.

Posílení role státních organizací, zvýšení jejich efektivity a transparentnosti přinese moldavským zemědělským subjektům lepší přístup k pobídkám a dotacím zaměřeným na podporu ekologického sektoru v Moldavsku.

Zvýšení podílu ekologického zemědělství navíc plně odpovídá prioritám EU pro nové programové období společné zemědělské politiky a rozvoje venkova. Dále je plně v souladu s dlouhodobými plány EU navrženými v rámci Zelené dohody, jejímž cílem je zajistit trvalý přechod k udržitelnějšímu a ekologičtějšímu hospodářství.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist