https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/unikatni-mapa-ukazuje-kam-na-vylet-za-netopyry
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Unikátní mapa ukazuje, kam na výlet za netopýry

10. července 2017 | Česká společnost pro ochranu netopýrů
Autor: Eva Cepáková, tel: 732 615 295
Nová interaktivní mapa České společnosti pro ochranu netopýrů přináší tipy na výlety, kde se lidé mohou přímo na místě dozvědět zajímavosti o tajemných létajících savcích. Do projektu se zatím zapojilo více než 30 turisticky přístupných památek, které netopýrům poskytují úkryty na půdách, ve zdech či sklepích. Pokud některou z nich navštívíte, seznámíte se s netopýry blíže prostřednictvím výkladu průvodců, pracovních listů a dalších aktivit.

Unikátní netopýří mapa vzniká v rámci projektu „Na půdě, tam to žije – aneb poznejte tajemný svět netopýrů“, který finančně podpořilo SFŽP ČR a MŽP. Hlavním cílem projektu je zlepšit ochranu netopýrů vázaných na úkryty v lidských stavbách prostřednictvím osvěty široké veřejnosti. „Pro tento účel se snažíme využít potenciál turisticky atraktivních lokalit, zejména hradů, zámků a dalších památek. Tyto stavby jsou pozoruhodné nejen z hlediska historického, ale často jsou zároveň velmi významné i z hlediska ochrany netopýrů. V jejich půdních prostorách se mohou nacházet úkryty letních reprodukčních kolonií, ve sklepeních mohou netopýři zimovat nebo zde probíhají jejich podzimní námluvy, v okolních parcích zase nacházejí vhodná potravní stanoviště či úkryty ve starých stromech,“ vysvětluje koordinátorka projektu Eva Cepáková. „O tom však většina návštěvníků nic netuší. Proto jsme pro ně nyní ve spolupráci s kastelány a majiteli památek připravili různé aktivity, jejichž prostřednictvím se mohou dozvědět více o životě, ohrožení, ale i možnostech ochrany těchto zajímavých savců. Děti i dospělí získají nové znalosti při řešení různých úkolů a kvízů v pracovních listech, na některých místech jsou informace začleněny také do výkladu průvodců. Na třech lokalitách byly zřízeny netopýří videopozorovatelny, jejichž prostřednictvím mohou lidé nahlédnout v přímém přenosu do života zdejších letních kolonií.“ V průběhu prázdnin je v plánu také spuštění nové geocachingové hry a na přelomu srpna a září na řadě míst proběhnou celovečerní osvětové akce v rámci tradiční Mezinárodní noci pro netopýry.
Do projektu se zatím zapojilo přes 30 objektů, další postupně přibývají. Jejich přehled najdou zájemci na projektovém webu napude.sousednetopyr.cz. „Jednotlivé lokality jsou zde zaneseny v interaktivní mapě, ke každé lokalitě je připojen krátký článek s tipem na výlet. V něm se lidé dozvědí, proč je daný hrad či zámek pro netopýry významný a jaké osvětové aktivity jsou zde pro návštěvníky nachystány,“ doplňuje Cepáková. Na webových stránkách je možné najít i další zajímavosti o životě netopýrů včetně on-line přenosu z letní kolonie netopýrů velkých a doprovodného netopýřího deníku, přehled akcí pro veřejnost, ale i náměty na to, jak přispět k ochraně těchto živočichů a zapojit se do akce „Náš soused je netopýr“. Ke stažení jsou zde také jednotlivé pracovní listy – pokud si tedy naplánujete rodinný výlet na některou z netopýřích památek, můžete si společně s dětmi a netopýry hrát již během cesty.
Eva Cepáková, tel: 732 615 295 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist