Vojtěch Jochim "> Unikátní soutěž Ekofór podává klimatickou krizi poutavým způsobem - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/unikatni-soutez-ekofor-podava-klimatickou-krizi-poutavym-zpusobem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Brontosaurus: Unikátní soutěž Ekofór podává klimatickou krizi poutavým způsobem

7. června 2023 | Hnutí Brontosaurus
Autor: Vojtěch Jochim, tel: +420 604 584 915
Soutěž Ekofór pořádaná Hnutím Brontosaurus umožňuje amatérským i profesionálním umělcům podat téma klimatické krize prostřednictvím kreslených vtipů. Letošní ročník, symbolicky uspořádaný při příležitosti padesátiletého výročí vzniku hnutí, připomene také letitou historii této soutěže.

V Toulcově dvoře proběhlo zahájení soutěže Ekofór pořádané Hnutím Brontosaurus, jejíž ústřední prvek představují kreslené vtipy na témata spojená s životním prostředím. Námětem letošního ročníku je „Člověk a životní prostředí v podmínkách klimatické krize“ a soutěžit mohou kreslíři z řad profesionálních umělců a karikaturistů, amatérů i dětí do 15 let.

„Cílem je podat vážné celospolečenské téma nevážným způsobem, dělat osvětu trochu netradičně a poutavě,“ říká programový ředitel hnutí Dalimil Toman. „Ekofór je navíc unikátní také rozmanitostí soutěžících – vtipy přicházejí od dětí začínajících s kreslením až po profesionály. Svým způsobem to symbolizuje fakt, že klimatická krize se dotýká všech.“

První tři místa v každé ze třech zmíněných kategorií vybere odborná porota, v níž zasednou zástupci České Unie karikaturistů a časopisu Mladý Svět, který je s hnutím spjat od jeho počátků. Vedle odborné poroty vybere vítěze v rámci samostatné kategorie prostřednictvím online hlasování i veřejnost.

Soutěž doprovází činnost hnutí s přestávkami již přes čtyřicet let. První ročník se konal v letech 1979 a 1980, po deseti ročnících však zanikla. Obnovení se dočkala mezi lety 2004 a 2015. Nyní se tak Ekofór na scénu vrací potřetí, tentokrát při příležitosti padesátiletého výročí založení hnutí.

„Právě s prvky naší historie koncept letošního Ekofóru pracuje, říká Toman. Vyhlášení prvních tří míst v každé kategorii proběhne 16.1.. Tento den představuje padesáté výročí od data, kdy vyšlo číslo Mladého světa s kresbou Brontosaura od Vladimíra Jiránka a článkem Josefa Velka, který obsahoval vyhlášení Akce Brontosaurus a představoval faktické založení hnutí. První výstava oceněných děl zase připomene svým retro stylem výstavu prvního ročníku Ekofóru let 1979 a 1980, která probíhala v provizorních podmínkách zapůjčeného skleníku na Náměstí Svobody. Následně budou díla vystavena po celé České republice.
Vojtěch Jochim, tel: 420 604 584 915
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist