https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ustavni-soud-se-nezastal-verejnosti-pirati-usiluji-o-napravu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Ústavní soud se nezastal veřejnosti, Piráti usilují o nápravu

2. února 2021 | Česká pirátská strana
Plénum Ústavního soudu dnes zamítlo návrh skupiny senátorů, který usiloval o vrácení účasti veřejnosti v řízeních dle stavebního, lesního a dalších zákonů. Nález byl schválen těsnou většinou, hlasovalo pro něj osm soudců. Sedm jich naopak vyjádřilo svůj nesouhlas sepsáním odlišného stanoviska, v němž například uvedli, že omezení účasti veřejnosti nevede k naplnění deklarovaného cíle a je nepřijatelným zásahem do koncepce správního soudnictví a tím i do principu dělby mocí jako součásti demokratického právního státu.

„Účast občanů na rozhodování je naprosto zásadní pro kontrolu práce úřadů v jednotlivých řízeních. Není možné, aby mohla v blízkosti vašeho domu vyrůst továrna či skladová hala, aniž byste měli možnost se k povolení stavby vyjádřit. Pro Piráty je právo občanů účastnit se na rozhodování důležité, proto mě mrzí, že Ústavní soud rozhodl těsnou většinou v neprospěch veřejnosti,“ uvedla Dana Balcarová, předsedkyně Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny.

„Náprava současného stavu je jednou z mých priorit. V praxi jsem se setkal s desítkami případů, kdy spolky upozornily například na rozpory mezi jednotlivými stanovisky správních orgánů, a tím zabránily rozsáhlým škodám. V současnosti je navíc nutné řešit jakékoliv rozpory až před soudem, což zbytečně protahuje stavební řízení. O vrácení účasti veřejnosti budeme usilovat cestou změny zákona“ uvádí Lukáš Blažej, vedoucí pirátského resortního týmu životního prostředí a krajský lídr.

Proti novele stavebního zákona, která omezila účast veřejnosti, se Piráti postavili již v dubnu 2017. Pirátům vadilo zejména zrušení povinnosti veřejného projednání vlivu velkých staveb na životní prostředí (EIA), které označili za faktické odmítnutí diskuse s obyvateli dotčené lokality. V tomto volebním období proto předložili pozměňovací návrhy, které měly situaci napravit, vládní většina je však zamítla.

* Nález Ústavního soudu včetně odlišných stanovisek: https://www.pirati.cz/assets/pdf/Pl._US_22_17.pdf
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist