https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/uzavirky-skal-z-duvodu-hnizdeni-i-dalsi-podminky-je-nutno-respektovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Český horolezecký svaz: Uzavírky skal z důvodu hnízdění i další podmínky je nutno respektovat!

2. června 2017 | Český horolezecký svaz
Na území Krkonošského národního parku došlo k politováníhodné události - dosud neznámí lezci vyplašili při opakovaném lezení v nejpřísněji střežené zóně NP pár sokola stěhovavého, který v důsleku toho hnízdo opustil. Ředitel NP k tomu uvedl: "Neukáznění lezci letos připravili jednu pětinu krkonošských sokolů o šanci vyvést mladé. Takové chování na území národního parku je naprosto nepřijatelné".

K incidentu došlo v zóně NP, do které je zakázán vstup, na skalách, kde není provozování horolezectví vůbec povoleno (nejedná se o vyhrazené horolezecké terény dle Návštěvního řádu KRNAP). Lezci v dotčené lokalitě nejen lezli, ale před lezením skálu "vyčistili" a nainstalovali fixní jištění, což je vzhledem k výše uvedenému naprosto nepřijatelné.

Správa KRNAP se obrátila na ČHS s žádosti o pomoc při vypátrání viníků. Jednáme také o uvedení dotčené lokality do původního stavu. Ti, kdo mají incident na svědomí, se tak mohou pokusit o alespoň částečnou nápravu.

ČHS apeluje na všechny lezce, aby respektovali veškerá omezení z důvodu hnízdění či z jiných důvodů, stejně tak jako další podmínky lezení, které jsou vyjednány s orgány ochrany přírody či s jinými subjekty,

B. Valentová, sekretariát ČHS
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist