Radek Drahný "> V babím létě a na podzim vychutnáte krkonošskou přírodu v klidu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-babim-lete-a-na-podzim-vychutnate-krkonosskou-prirodu-v-klidu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: V babím létě a na podzim vychutnáte krkonošskou přírodu v klidu

21. září 2023 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Babí léto je krásným obdobím, které doslova zve k návštěvě přírody. A to letošní obzvlášť. Přicházející podzim se všemi svými barvami už začíná čarovat i v krkonošských lesích, na loukách i arkto-alpínské tundře. Podzimní období je skvělé také tím, že můžete krkonošskou přírodu obdivovat, poznávat a pozorovat v klidu, bez velkých davů lidí.

Jak ukazují dlouhodobé výsledky analýzy velkých dat mobilních operátorů [1], stejně jako sčítače návštěvníků na vstupech do klidového území KRNAP, ale také naše vlastní zkušenosti z terénu i od krkonošských boudařů, podzim je v Krkonoších dobou, kdy návštěvnost po letních prázdninách logicky klesá. Pokud si ale chcete krkonošskou přírodu vychutnat opravdu v klidu, doporučujeme navštívit naše hory nejlépe ve všední den, ideálně pár dní zůstat, a vynechat dny sváteční, například blížící se prodloužený víkend se Dnem české státnosti (sv. Václav 28. září).

Nejnavštěvovanějším místem Krkonoš zůstává nadále vrchol nejvyšší hory Česka – Sněžka. V roce 2022 se tu denně v průměru objevilo 1 445 lidí. Rekordy z léta a podzimu 2020 a 2021 se už loni neopakovaly, přesto tu v období výročí vzniku republiky (28.–29. října) bylo 5–6 000 lidí denně. Letošní návštěvnost Krkonoš se zdá být ještě o něco nižší než v roce 2022 – ovšem zatím vycházíme jen z odhadů a zkušeností z terénu a od ubytovatelů. Třeba v západních Krkonoších u rozhledny Štěpánka či na Pasecku či Vysocku si podzimní atmosféru užijete s jistotou poklidu a bez zástupů dalších návštěvníků.

Na vaši návštěvu se těší i naše Krkonošská muzea s expozicemi ve Vrchlabí, Jilemnici, Pasekách nad Jizerou či Harrachově, harrachovské Muzeum skla, Hornické muzeum či Ski muzeum, Muzeum lyžování v Dolní Branné, výroba skleněných ozdob Rautis v Poniklé a spousta dalších krásných míst v Krkonoších. Nově se můžete těšit na Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku – Muzeum Krkonoš, které se veřejnosti otevře 19. října v budově bývalého vrchlabského augustiniánského kláštera.

Pokud jde o krkonošská horská střediska, vcelku bez překvapení můžete s nejvyšší návštěvností počítat ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou, Harrachově či Janských Lázních. Naopak klid a pohodu můžete očekávat na Benecku, Pomezních Boudách či v Rokytnici nad Jizerou.

Přejeme vám, ať se vám krkonošský podzim i letos líbí a prosíme, buďte při své návštěvě ohleduplní a přívětiví k přírodě i ke všem ostatním návštěvníkům. Důležitá je o otázka bezpečnosti v horách, o které si může přečíst zde: https://www.krkonose.eu/bezpecne-po-horach. Inspiraci k vašim podzimním výletům pak najdete například na https://www.krkonose.eu/podzim-kouzli-v-krkonosich-prijedte-se-podivat. Stále platí základní pravidla, že vše, co si do hor přinesete, si zase odneste zpátky do civilizace, v klidovém území národního parku se držte pouze na značených cestách a při svých túrách mějte své psí přátele bezpečně u sebe, ideálně na vodítku. Děkujeme a přejeme šťastnou cestu.


Poznámka:
[1] Výsledky analýzy návštěvnosti za roky 2021 a 2022 najdete v pdf (10 MB) ke stažení na adrese https://www.krnap.cz/media/migd2min/analyza_navstevnosti_krkonos_rok_2022_31_3_2023-upraveno.pdf
Vybrané grafy, ze kterých vychází tato TZ, najdete v jpg na https://www.krnap.cz/aktuality/tz-v-babim-lete-a-na-podzim-vychutnate-krkonosskou-prirodu-v-klidu/

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist