https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-breznu-zacina-netopyri-rok-plny-dobrodruzstvi-pridejte-se
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: V březnu začíná Netopýří rok plný dobrodružství – přidejte se!

22. března 2021 | Česká společnost pro ochranu netopýrů
Autor: Petra Schnitzerová, tel: 605870323
Od března se lidé mohou zapojit do projektu, který připravila Česká společnost pro ochranu netopýrů. Díky němu se nejen podrobněji seznámí s životním cyklem našich netopýrů, ale získají také řadu námětů na zajímavé aktivity v přírodě. Navíc se mohou zúčastnit celoroční soutěže.

Od března se lidé mohou zapojit do projektu, který připravila Česká společnost pro ochranu netopýrů. Díky němu se nejen podrobněji seznámí s životním cyklem našich netopýrů, ale získají také řadu námětů na zajímavé aktivity v přírodě. Navíc se mohou zúčastnit celoroční soutěže. V závěru loňského roku vydala Česká společnost pro ochranu netopýrů novou publikaci nazvanou „Netopýří rok plný zážitků“. O čem je? „Naším cílem bylo přiblížit lidem zajímavou formou unikátní životní cyklus našich netopýrů a zároveň motivovat zejména děti k vycházkám do přírody. Netopýří rok je tedy tak trochu univerzální kalendář, který obsahuje deníkové záznamy jedné netopýří samičky, a tak trochu zápisník s řadou námětů na pozorování a pokusy v přírodě na každý měsíc roku,“ říká Eva Cepáková, jedna z autorek publikace. „Bohužel, v důsledku stávajících epidemiologických opatření zatím není možné rozdávat tento materiál osobně v tištěné podobě během veřejných akcí ani programů pro školy, jak bylo původně v plánu. Proto jsme připravili jeho internetovou verzi, která je od března volně přístupná všem zájemcům na našem popularizačním webu napude.sousednetopyr.cz. A k tomu bude pro zpestření zároveň probíhat celoroční soutěž,“ doplnila Cepáková.
Pokud se chcete soutěže zúčastnit, sledujte facebookový profil „Náš soused netopýr“. Zde najdete v průběhu celého roku soutěžní zadání a výzvu ke sdílení svých zážitků, pozorování a pokusů. Ze zaslaných příspěvků vylosují organizátoři za každý měsíc výherce, který získá malou netopýří odměnu. „Akci Netopýří rok plný dobrodružství zahajujeme nikoliv náhodou právě nyní, v březnu. V tomto měsíci se totiž naši netopýři postupně probouzejí po dlouhém zimním spánku, vyletují ze svých zimovišť, snaží se ulovit něco k snědku, stěhují se postupně do svých letních úkrytů a připravují se na porody a odchov mláďat. Zkrátka - začíná právě jejich aktivní sezóna,“ vysvětlila další z autorek, Petra Schnitzerová. Stejně tak se probouzí i příroda všude kolem, a proto je nejvyšší čas vyrazit ven - pozorovat, poznávat, fotografovat, zakreslovat, zapisovat, vyrábět. A zážitky z těchto malých dobrodružství, která můžeme zažít kdekoliv v našem nejbližším okolí - na zahradě, v lese za domem, ale třeba i na panelovém sídlišti – sdílet s ostatními. Ač se to na první pohled nezdá, i takto můžeme přispět k ochraně přírody kolem nás. A to je nakonec i jedním z hlavních cílů celé této akce.
Aktivity v rámci „Netopýřího roku“ probíhají díky projektu „Skrytý život v památkách – výpravy za tajemstvím létajících savců“, který finančně podpořily SFŽP ČR a MŽP.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist