https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-cervnu-slavkovsky-les-slavi-45-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les: V červnu Slavkovský les slaví 45 let


V červnu letošního roku oslaví CHKO Slavkovský les již 45 let od svého vyhlášení v roce 1974. Řadí se tak k jedněm z nejstarších CHKO v rámci ČR. Vedoucí Správy CHKO Slavkovský les Jindřich Horáček říká: “Připomeneme si toto významné výročí dvěmi červnovými vycházkami v naší krásné zachovalé přírodě. Nebudeme letos pořádat mohutné akce pro veřejnost jako před 5 lety. Velkolepé oslavy výročí si necháme až na půlstoletí od vzniku CHKO!” Jana Rolková ze Správy CHKO k tomu dodává: “Přímo v terénu mohou návštěvníci vycházek s pomocí odborníků vidět a sami posoudit, s čím se ochrana přírody potýká dnes a jak se tento obor posunul v průběhu posledních téměř 50 let.” První exkurze proběhne v sobotu 8. června od 9:30 v území nedaleko Kadaně. Další sobotu 15. června od 9:35 se pak koná vycházka do přírodní rezervace Údolí Teplé v srdci CHKO.

Vycházka druhou červnovou sobotu (8. června), jež povede Radek Fišer ze Správy CHKO, bude směřovat do botanicky velmi pěkného území Kadaňska na úpatí Doupovských hor. Průvodce se přiznává: “Rád sleduji siluetu Jeleního vrchu nad školním statkem, když jezdím kolem. Pokud navíc vystoupáme nahoru, odměnou nám bude skvělý výhled, který stojí za to. Při exkurzi navštívíme také sousední Bystřický kopec, ze kterého je pěkný panoramatický výhled na celé město Kadaň.” Přírodovědně laděná exkurze přinese i další rozměr díky povídání o rekultivací po těžbách, kterými je v náš region pověstný. “K vidění zde bude typická "kadaňská step", tj. metající kavyly, chlupaté hlavy konikleců, zajímavé teplomilné plevele...”, doplňuje Radek Fišer. Jestli neznáte starobylé polní plevele s poetickými jmény jako silenku noční, knotovku vidličnatou nebo černuchu rolní, nenechte si tuto exkurzi ujít.
Sobota v polovině června (15. června) bude patřit vycházce do divokého kaňonovitého údolí páteřní řeky Slavkovského lesa do přírodní rezervace Údolí Teplé. Jeden z průvodců, lesník Tomáš Fiala, přibližuje: “Nadmořská výška s rozptylem od 546 do 719 m n. m. nám napovídá, že jde o prostředí přírodně velmi rozmanité. Vyniká vysokou pestrostí přírodních stanovišť. V těsné blízkosti zde žijí druhy chladnomilné s teplomilnými a tvoří unikátní společenstva.” Jana Rolková, botanička ze Správy CHKO k tomu dodává: “Botanicky nejcennějšími místa jsou zdejší amfibolitové skály a sutě, které hostí mnoho druhů mechorostů i cévnatých rostlin. Uvidíme v plném květu erbovní rostlinu Slavkovského lesa arniku horskou, známou též jako prha arnika. Údolí Teplé skrývá hodně botanických skvostů jako nenápadnou, modře kvetoucí bylinu rostoucí na kamenitých místech, lopuštík skloněný, nebo stále vzácnější růžově kvetoucí kociánek dvoudomý. Ve skalních štěrbinách najdeme chráněnou kapradinku skalní a přímo u železničních kolejí “botanický špek”, silně ohrožený zvonek hadincovitý.” Vodní tok Teplé s přítoky je krásnou ukázkou dlouholeté ochranářské činnosti CHKO Slavkovský les, kde se snoubí lidské výtvory s výtvory přírodními. Jana Rolková podotýká: “Není vždy jednoduché nalézt kompromis mezi zájmy ochrany přírody a dalšími lidskými aktivitami v území, ať už v lesním či nelesním. Při exkurzi bychom rádi přímo v přírodě ukázali, že toto úsilí stojí za to.”
Vstup na exkurze je zdarma. Cyklus přírodovědných akcí „Pojďte s námi do přírody!“ pro Vás připravila Správa CHKO Slavkovský les ve spolupráci se svými partnery. V rámci tohoto cyklu se můžete letos v průběhu roku těšit na téměř 100 výprav za poznáním přírodních zajímavostí západních Čech.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist