Filip Šebek "> V Etiopii proběhlo slavnostní předání dokončené části veřejné zakázky, které v následujícím období bude zásobovat 70 tisíc lidí pitnou vodou - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-etiopii-probehlo-slavnostni-predani-dokoncene-casti-verejne-zakazky-ktere-v-nasledujicim-obdobi-bude-zasobovat-70-tisic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: V Etiopii proběhlo slavnostní předání dokončené části veřejné zakázky, které v následujícím období bude zásobovat 70 tisíc lidí pitnou vodou

31. října 2023 | Česká rozvojová agentura
Autor: Filip Šebek
V den oslav vzniku Československého státu, 28. října, proběhla nedaleko Awassy v Etiopii ceremonie u příležitosti předání dokončené části veřejné zakázky k projektu s názvem Zavedení udržitelného systému zásobování pitnou vodou ve vybraných kebelích wored Bura, Dale a Bona Zuriya. Akce se uskutečnila za přítomnosti velvyslance České republiky v Etiopské demokratické federativní republice Miroslava Koska, ředitele České rozvojové agentury Michala Minčeva, ředitele společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka, zástupců soukromého sektoru ze společností Ircon a Aquacon a také za přítomnosti zástupců prezidentského úřadu a místní komunity. Slavnostní předání proběhlo v lokalitě Aposto, kde byl formálně předán funkční systém, který v následujícím období bude zásobovat 70 tisíc lidí pitnou vodou.

Slavnostnímu předání předcházela úspěšná pracovní cesta ředitele ČRA Michala Minčeva, která měla dvě fáze, a to terénní a oficiální. Během první fáze bylo společně se zástupci neziskového sektoru navštíveno několik běžících i ukončených projektů a proběhla přímá komunikace s příjemci rozvojové spolupráce. Druhá fáze kromě utužení vztahů České rozvojové agentury s etiopskými protějšky také vnesla více světla do možného zapojení ČRA do projektů EU v rámci delegované spolupráce v Etiopii. Ředitel ČRA Michal Minčev se mimo jiné zúčastnil oficiálních schůzek přímo v Addis Abebě s vedoucími představiteli federálních ministerstev vody, energetiky a zemědělství a byl přizván na diskuzní panel organizovaný zastupitelským úřadem na téma Klimatická odolnost.

Čtyřletý projekt Zavedení udržitelného systému zásobování pitnou vodou ve vybraných kebelích wored Bura, Dale a Bona Zuriya by měl být dokončen v příštím roce. Jeho cílem je zajistit univerzální a rovný přístup k nezávadné a cenově dostupné pitné vodě pro všechny obyvatele vybraných kebelí nově vyhlášeného regionu Sidama v jižní Etiopii. Kromě vybudování nových vodovodních systémů se projekt zaměří také na jejich udržitelnost, a to skrze budování kapacit operátorů, provozovatelů, manažerů a podpůrných organizací vedoucímu k udržitelnému provozu systémů jak po stránce technické, tak i sociální, environmentální a ekonomické.

Nedílnou součásti projektu bude také asistence v nastavení systému tarifů, který umožní přístup k cenově dostupné vodě pro všechny členy zájmových komunit, ale také osvěta komunit v oblasti bezpečné přepravy, manipulace a uchovávání vody, neboť jen touto cestou lze zajistit, aby voda z nově vybudovaných vodovodních systémů byla pro své spotřebitele skutečně nezávadná.

Projekt je realizován ve sdružení Sidama Water Supply VI, složeného z partnerů jak z privátního (Ircon, s. r. o. a SG Geotechnika a.s.), tak neziskového sektoru (Člověk v tísni, o.p.s.) s mezinárodní působností, v úzké spolupráci s místním etiopským partnerem (AquaCon Engineering plc.) a lokálními úřady, které mají zajištění pitné vody ve své kompetenci. „Díky projektům ČR v oblasti Sidama, kterého je právě předaný projekt součástí, získá v konečném důsledku přístup k pitné vodě bezmála 200 tis. obyvatel, což, jak potvrdili zástupci sidamské administravivy, představuje 6 % obyvatel Sidamy. Bez pomoci ČR by tak takto významná část populace neměla přístup k pitné vodě,“ říká ředitel České rozvojové agentury Michal Minčev.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist