https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-gruzii-zacina-mezinarodni-barcamp.aktivistky-a-aktiviste-se-setkaji-aby-diskutovali-o-svych-obcanskych-kampanich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

NESEHNUTÍ a Abkhazintercont: V Gruzii začíná mezinárodní BarCamp. Aktivistky a aktivisté se setkají, aby diskutovali o svých občanských kampaních, nezávislé žurnalistice a stavu klimatické nouze na mezinárodním BarCampu v Kutaisi, Gruzie

Dnes začíná v gruzínském městě Kutaisi třídenní mezinárodní BarCamp, na kterém se sejdou občanští aktivisté*tky z Gruzie, Arménie, Ázerbájdžánu společně s těmi z Ukrajiny, Podněstří a dalších zemí včetně Česka, aby sdíleli zkušenosti z vlastních kampaní a aktivistické práce. Tato otevřená konference je pořádána NESEHNUTÍm ve spolupráci s gruzínskou organizací Abkhazintercont. Krom občanských kampaní se událost zaměřuje také na nezávislou žurnalistiku a média, témata lidských práv, konfliktů a předsudků, ženských práv a v neposlední řadě na environmentální problémy.

BarCamp vytváří prostor pro zkušené i nově založené grassrootové občanské iniciativy z Jižního Kavkazu a Ukrajiny pracující na poli lidských práv a environmentálních problémů, aby se setkaly, sdílely a posílily spolupráci. Barcamp je forma otevřené konference potlačující rozdíl mezi přednášejícími a posluchačkami*či a každé*mu bude umožněno sdílet vlastní zkušenosti - ať už pozitivní či negativní. Barcamp organizuje NESEHNUTÍ, které podporuje občanské iniciativy na Jižním Kavkaze a v Ukrajině skrze program Cesty Iniciativy, spolu s gruzínskou partnerskou organizací AbkhazIntercont pracující na zlepšování sociálních podmínek vnitřně vysídlených osob (IDP) a podpoře jejich ekonomických projektů.

Jedním z témat letošního BarCampu je klimatická změna a environmentální problémy. „Občanská společnost hraje významnou roli v boji proti změnám klimatu a z nich vyplývajících problémů. Barcamp je příležitostí ke sdílení dobrých i špatných zkušeností z Jižního Kavkazu a Ukrajiny v této oblasti.“ říká Barbora Knížková z NESEHNUTÍ.

Očekáváme více než 90 aktivistek*ů a více než 20 lekcí, workshopů a diskuzí.

Mezi nimi jsou například:
Ani Khachatryan, členka arménské aktivistické iniciativy Armenian Environmental Front, která spoluorganizovala odpor proti otevření zlatého dolu na hoře Amulsar v Arménii, který se po roční blokádě rozrostl a podařilo se tak mobilizovat obrovské národní i mezinárodní protesty proti tomuto environmentálně závadnému projektu.
Irina Sopilniak, specialistka na digitální komunikaci z mezinárodní neziskové organizace 350.org pro region EECCA (Východní Evropa, Kavkaz a Střední Asie).
Orkhan Mammad, novinář z Ázerbájdžánu, spoluzakladatel jednoho z největších ázerbájdžánských projektů na sociálních sítích s názvem HamamTimes a žurnalista v Meydan TV.
Radek Kubala, aktivista globálního hnutí za klimatickou spravedlnosti, jeden ze zakladatelů českého grassrootového hnutí Limity jsme my, které pořádá Klimakempy a akce proti fosilnímu průmyslu v Česku.
Baia Pataria, významná gruzínská lidskoprávní právnička a občanská aktivistka za ženská práva. Založila Gruzínské ženské hnutí, neformální skupinu skládající se až ze 3000 žen, které se věnují různým advokačním aktivitám, kampaním a demonstracím.
Mariam Kvaratskhelia, LGBTQ aktivistka, která pracovala několik let pro gruzínskou organizaci Equality Movement převážně na dokumentování a reportování případů porušování lidských práv LGBT osob a na advokační činnosti na národní i mezinárodní úrovni. Organizovala první pochod za práva LGBTQ+ v Gruzii Tbilisi Pride 2019.

Více informací na: http://www.civicbarcamp.org


Kontakty:
Eva Jašková, NESEHNUTÍ, (v Česku, jazyky: CZ, EN)
Martin Hyťha, NESEHNUTÍ, (v Gruzii, jazyky: CZ, EN, RU)
Archil Elbakidze, Abkhazintercont, (v Gruzii, jazyky: GEO, RU)

Barcamp je organizován s finanční podporou Ministerstva zahraničních věcí České republiky z programu Transition Promotion Policy a Open Society Fund Armenia.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist