https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-hodonine-soutezili-mladi-ochranci-prirody-z-jizni-moravy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Brontosaurus: V Hodoníně soutěžili mladí ochránci přírody z jižní Moravy

14. května 2019 | Hnutí Brontosaurus
Autor: Dalimil Toman, tel: 605 763 112
Centrum ekologické výchovy Dúbrava hostilo více než stovku účastníků krajského kola přírodovědné a ochranářské soutěže Zlatý list. Letos proběhl celostátně již 47. ročník. Na jižní Moravě soutěž tradičně pořádá Hnutí Brontosaurus Podluží ve spolupráci se Zoologickou zahradou Hodonín. Cílem je motivovat děti nejen k poznávání, ale zejména k ochraně naší přírody.

Centrum ekologické výchovy Dúbrava hostilo více než stovku účastníků krajského kola přírodovědné a ochranářské soutěže Zlatý list. Letos proběhl celostátně již 47. ročník. Na jižní Moravě soutěž tradičně pořádá Hnutí Brontosaurus Podluží ve spolupráci se Zoologickou zahradou Hodonín. Cílem je motivovat děti nejen k poznávání, ale zejména k ochraně naší přírody. Děti na lesní soutěžní stezce vedoucí z Ekocentra Dúbrava do ZOO mohly poměřit své znalosti v botanice, zoologii, geologii, meteorologii, ochraně životního prostředí a v dalších oblastech.
„Nehodnotily se však pouze znalosti, ale v diskusi s lektory soutěžící hlavně prokazovali porozumění přírodě a vztahům v ní,“ říká koordinátor soutěže Jakub Vojtíšek.
„Symbolické bylo, že děti v doprovodném programu soutěže vyráběly ptačí budky pro ptactvo a udělaly tak zase kus přímé práce pro naši přírodu,“ upřesňuje předseda Hnutí Brontosaurus Podluží Dalimil Toman.
Kolektivy také prezentovaly svou celoroční práci v péči o životní prostředí. „Velmi nás potěšilo, kolik toho děti ve volném čase dělají aktivně pro přírodu. Staví úkryty pro ježky, hmyzí hotely, vyvěšují budky, čistí koryta potoků.... Ale naprosto jedinečné je, že mnohé tyto projekty děti samy vymyslely i realizovaly. Téměř bez pomoci dospělých zvládly například obnovu pramene za městem, vyčištění studánek v lesích u svého bydliště nebo likvidaci rozlehlých černých skládek. Mládež, o které často tvrdíme, že jen sedí u počítačů, může být příkladem pro nejednoho dospěláka!“ komentuje Toman.
V konkurenci 17 soutěžních týmů z ostatních přírodovědných oddílů, kroužků a dětí ze škol nejlépe obstálo v kategorii starších družstvo Rebeláci Gymnázia Boskovice a v kategorii mladších pak družstvo No name ze základní školy Jasanová z Brna. Tyto týmy postupují do národního kola.
„Vítězové z jihomoravského kola se zúčastní týdenního soutěžního soustředění ve Vanově u Telče, kam se sejdou další úspěšní z přírodovědných a ochranářských oddílů či kroužků ze všech krajů,“ říká Vojtíšek.
Celostátní soutěž Zlatý list pořádá Český svaz ochránců přírody už desítky let. Má přitáhnout děti k poznávání a ochraně přírody a inspirovat je k nejrůznějším aktivitám v terénu. Kromě praktických znalostí přírody na terénní stezce se hodnotí také celoroční činnost a projekty na ochranu přírody, které dětské kolektivy realizují a na soutěži pak prezentují.
Zlatý list je jen jedna z mnoha aktivit Hnutí Brontosaurus Podluží. To se celoročně věnuje zejména dobrovolnické péči o přírodní dědictví v regionu, ekologické výchově a osvětě a práci s dětmi a mládeží.

Doprovodnou fotogalerii najdete na: https://www.ulozto.cz/tam/_231MDIHgSMY3
Dalimil Toman, tel: 605 763 112
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist