https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-hornich-pocernicich-bezi-ekologicke-programy-pro-skoly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekomum: V Horních Počernicích běží ekologické programy pro školy

13. února 2017 | Ekomum
Autor: Iva Šimonková
Na začátku projektu, jenž vám chceme představit, stála stará pravda, že chráníme to, co máme rádi a co známe. Karolína Klímová pořádala v rodinném centru MUM řadu akcí pro veřejnost se zaměřením právě na ekologii, které následně zastřešil projekt Ekomum. Následně rozšířil svou působnost a nabízí akce i pro školní třídy.
Dnes společně se Ivou Šimonkovou a dalšími lektorkami berou během svého programu děti ven a ukazují jim přírodu v jejich nejbližším okolí. „Působíme na rodinu. Rodiče jsou pro své děti vzorem, který se často i nevědomky snaží holčičky a kluci napodobit; na druhou stranu názory a nové poznatky z úst dítěte jsou pro rodiče často ‚neodolatelné‘ a mohou postupně měnit zajetou praxi i postoje dospělých. Musíme se vychovávat nenásilně a navzájem,“ vysvětluje Karolína a Iva ji doplňuje: „Doufáme, že děti vytáhnou ven své rodiče, aby jim ukázaly, kde s námi byly. Společně poznají Horní Počernice. Rádi bychom byli partnery učitelů a motivovali je, aby to s dětmi zkusili sami. Ukázali jim, jak mohou začít.“
Pro veřejnost, učitele i děti
Část programu je určena pro veřejnost – například Moštování a historické procházky. Ty podpořily Městská část Praha 20 Horní Počernice a hlavní město Praha v rámci projektu Ekomum VUR 2016, z něhož jsou financovány i kurzy pro učitele, které proběhnou na jaře letošního roku. Lektorky jim předají své zkušenosti a nápady k ekologické výchově.
Workshopy pro MŠ a první i druhé třídy ZŠ získaly podporu programu Ekomum EVP 2016 podpořeného hlavním městem Praha. „Doufáme, že se nám podaří získat podporu z dalších grantů a budeme moct připravit programy i pro oba stupně základních škol a také střední školy,“ plánuje Iva Šimonková.
Děti z MŠ a ZŠ si hrají s veverkou a pomáhají Zemi
Učitelé mohou vybírat ze dvou programů - O podzimu s veverkou a Jak pomáhám Zemi. Oba se konají venku v přírodě. Ekologická výchova by měla podle autorek projektu probíhat venku.
S veverkou, do které se převtělí lektorka, děti prostřednictvím různých aktivit poznávají blízké okolí své městské části a ujasňují si pojmy jako například koloběh přírody, zásoby na zimu, přezimování rostlin i živočichů. „Děti baví, že jsou venku, mohou běhat a při tom se učí. Ochutnávají, vše si osahávají, poslouchají zvuky, cítí vůně. Toho je v běžné třídě málo. Učitele baví změna režimu a pobyt venku.“
Druhý program Jak pomáhám Zemi podporuje kritické myšlení a snaží se, aby děti pochopily svou odpovědnost za svět kolem nás. Vychází z tzv. domácího ekologického desatera, které míří k dlouhodobě udržitelnému životu na naší planetě. Program má pět různých variant: voda, ovzduší, energie, odpady a prostředí kolem nás. „Děti uvidí a také si zahrají divadlo, naučí se novou písničku, samy něco vytvoří či provedou tematický experiment. A hlavně společně vymyslíme, jak může každý z nás pomoci Zemi,“ vypočítává lektorka Iva a Karolína uzavírá: „Pokud vezmeme třídu do lesa, jsme spokojené. Pokud třída vyrazí do lesa sama, jsme šťastné. Proto nabízíme našim klientům také navazující metodickou podporu.“
Kde najdete další informace
O Ekomumu se více dozvíte na webových stránkách Rodinného centra MUM (www.rcmum.cz), na další dotazy ráda odpoví Iva Šimonková (iva.simkonkova@rcmum.cz).
Iva Šimonková tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist