Radim Machů "> V Hostětíně topí úsporněji - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-hostetine-topi-usporneji-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

obec Hostětín: V Hostětíně topí úsporněji

26. listopadu 2010 | obec Hostětín
Autor: Radim Machů, tel: +420 731 842 434
Po deseti letech provozu prošla obecní výtopna v Hostětíně významnou modernizací. Provozovatel výtopny, obec Hostětín, přistoupil k zásadní rekonstrukci technologie v kotelně, která spaluje dřevní štěpku a dodává teplo do více než 80% domácností v obci. Třičtvrtěmilionová investice byla ze 70% podpořena z rozpočtu Zlínského kraje v rámci Podprogramu na podporu obnovy venkova.

Rekonstrukce výtopny se dotkla jak nainstalované technologie, tak řídícího systému. „Přestože dřevem topí lidstvo více něž sto tisíc roků, za posledních deset let došlo v oboru praktického spalování dřevní hmoty k podstatnému technologickému rozvoji. Zatímco dopravníky paliva byly opotřebované fyzicky, systém, který řídí celou výtopnu, zastaral »morálně«“ popisuje důvody pro rekonstrukci výtopny Radim Machů.

Celou původní technologii dodal do nově budované výtopny v letech 1999-2000 nizozemský výrobce, společnost KARA Energy Systems. Převážná část technologického vybavení a řídící software pocházel ze zahraničí. Nyní je tomu jinak: z pohledu národního hospodářství je příznivé, že významná část komponent je od domácích výrobců a hlavním dodavatelem této rekonstrukce je frýdecko-místecká společnost BIOPAL Technologie. Její jednatel a současně hlavní projektant, Pavel Urban, dodává: „Společným rysem celé technologické obměny je úspora provozních nákladů a významné zvýšení provozní spolehlivosti. Ještě důležitější je však vlastní způsob řízení celé technologie ověřeným řídícím a vizualizačním programem umožňujícím okamžité a kvalifikované nastavení parametrů spalování při proměnné kvalitě paliva.“

Nově instalované frekvenční měniče a přesné nastavení procesu spalování dřeva a dodávky tepla umožní snížit spotřebu elektřiny a zlepšit využití vyrobené tepelné energie. Další úspory provozních nákladů představuje elektřina, kterou pro provoz obecní výtopny dodává fotovoltaická elektrárna, uvedená do provozu v loňském roce na nevyužitém pozemku hned za výtopnou.

Během svého desetiletého provozu nahradilo obecní teplo z biomasy téměř 2 700 tun uhlí a 5,9 GWh elektřiny, které před spuštěním výtopny spotřebovali v hostětínských domácnostech. „V úhrnu je to zhruba 15.000 tun spořených emisí oxidu uhličitého. Navíc, obecní výtopna významně zlepšila čistotu ovzduší v obci,“ hodnotí globální i místní přínosy starosta Robert Janota.
Radim Machů, tel: 420 731 842 434
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist