https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-hradci-bude-mene-odpadu-a-vysadi-se-nove-stromy-zajistit-to-ma-novy-projekt-re-use
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Město Hradec Králové: V Hradci bude méně odpadu a vysadí se nové stromy, zajistit to má nový projekt RE-USE

26. února 2020 | Město Hradec Králové
Město Hradec Králové se chystá založit projekt RE-USE, jehož smyslem je opětovné použití výrobků, a tím zmenšení množství vznikajícího odpadu. Ve dvou sběrných dvorech ve městě vznikne místo, kam budou moci lidé darovat věci k opětovnému užití, které za malou částku zase poslouží někomu dalšímu. Za vybrané peníze zajistí Městské lesy výsadbu nových stromů na městských pozemcích. Na projektu by měly spolupracovat i Hradecké služby, které pro projekt zajistí vhodný personál. K uvedení do provozu dvou sběrných míst v podobě menších domků bude použita částka sto tisíc korun, kterou město vyhrálo v soutěži o nejlepší kontejner na elektroodpad od společnosti Asekol. Dnes rada města schválila Dohodu o realizaci provozu projektu.

„Jedním z kroků podpory recyklace je zavedení projektu re-use, tedy možnosti „znovupoužití“. Ve spolupráci s Hradeckými službami a městskými lesy chceme zprovoznit dva sběrné dvory, kam budou lidé moci darovat předměty pro opětovné užití, například drobný nábytek, zařízení a vybavení domácnosti, hračky nebo třeba sportovní vybavení. Nyní jsme začali s přípravami, abychom projekt mohli odstartovat co nejdříve, rádi bychom to stihli před letními prázdninami,“ říká Martin Hanousek, náměstek primátora pro oblast životního prostředí. Na základě odsouhlasené dohody radou města by měla vzniknout dvě speciální místa určená k darování a následnému prodeji předmětů (tzv. RE-USE POINT) ve sběrných dvorech Na Brně a Bratří Štefanů. „Vybrané peníze budou následně určeny k výsadbě nových stromů na městských pozemcích. Celkově systémem re-use dojde k minimalizaci množství vznikajícího odpadu,“ dodává náměstek Hanousek.

Na projektu by se měly spolu s městem podílet také Hradecké služby a společnost Městské lesy. Město poskytne prostory vybraných sběrných dvorů a zajistí vhodné prostory k vystavení darovaného zboží. „Předpokládáme, že by mělo dojít k využití dvou uzamykatelných domků s regály, jejichž cena je 96.800 Kč včetně DPH. Na jejich nákup bychom rádi využili finanční dar ve výši sto tisíc korun od společnosti Asekol, který město získalo v rámci výhry v soutěži „O nejlepší kontejner“ projektu Umění třídit,“ doplňuje náměstek Hanousek. Hradecké služby zajistí vhodný personál k obsluze RE-USE POINT, provozní řád a instalaci uzamykatelných domků. Městské lesy se postarají o vyhlášení veřejné sbírky a její plnění, v rámci kterého dojde k nové výsadbě nových stromů v Hradci Králové.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist