Filip Šebek "> V Kambodži byl zahájen projekt ČRA, který zajistí obyvatelům 45 vesnic přístup k pitné vodě - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-kambodzi-byl-zahajen-projekt-cra-ktery-zajisti-obyvatelum-45-vesnic-pristup-k-pitne-vode
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: V Kambodži byl zahájen projekt ČRA, který zajistí obyvatelům 45 vesnic přístup k pitné vodě

15. září 2020 | Česká rozvojová agentura
Autor: Filip Šebek
Pouze zhruba polovina obyvatel kambodžské provincie Kampong Chhnang má přístup k nezávadné pitné vodě. Počet míst s přístupem k ní je nedostatečný a nepokrývá celkovou potřebu obyvatel. 8. září byl proto v Kambodži slavnostně zahájen čtyřletý projekt, jehož cílem je zajistit přístup ke zdravotně nezávadné pitné vodě, sanitaci a hygieně ve dvou oblastech provincie Kampong Chhnang, stejně jako přispět k šíření osvěty a budování kapacit místních obyvatel a poskytovatelů vody. Slavnostního zahájení projektu se zúčastnil vedoucí zastupitelského úřadu ČR v Phnompenhu Vlastimil Tesař a zástupce guvernéra provincie Kampong Chhnang H.E. Am Sophea.

Nedostatek vody provincii Kampong Chhnang je ovlivněn několika faktory. V první řadě nedostatkem dat o počtu existujících vodních zdrojů a kvalitě jejich vody a nevhodnou technologií použitou pro výstavbu vodních zdrojů a úpravu vody. Jedná se např. o nezohlednění specifických potřeb pro výstavbu vodního zdroje v záplavových oblastech, oblastech přirozeně kontaminovaných arsenem či nesprávnou údržbou a neodbornou manipulací s existujícími zdroji pitné vody. Svou roli hraje také nedostatečné množství vody uchovávané ve vodních nádržích především pro potřeby v období sucha. Dalším specifikem provincie je kromě pravidelných a rozsáhlých záplav v období dešťů, a naopak nedostatku vody v období sucha, také častá kontaminace podzemních zdrojů vody.

„Místní obyvatelé také velmi často nedůvěřují podzemní vodě, částečně kvůli jiné chuti způsobené mineralizací. Preferují proto užívání povrchových zdrojů, ne vždy bezpečných kvůli splachům hnojiv z polí, neexistujícímu odpadovému hospodářství ve městech a vesnicích a množství textilních továren nacházejících se podél řeky Tonle Sap. Velká část domácností také dosud nemá zkušenosti s efektivní distribucí pitné kohoutkové vody a nevybudovala si dosud k upravené a takto dodávané vodě důvěru, např. kvůli obavám z její nedostatečné úpravy či špatného potrubí. Řada místních se rovněž obává vysokých nákladů spojených s napojením domácnosti a plateb za poskytování služby. To jsou hlavní důvody, proč nadále užívají mnohdy neprověřené, a ne vždy bezpečné zdroje vody,“ říká Stanislav Flekač, koordinátor programů v Jihovýchodní Asii z Diakonie ČCE – Střediska humanitární a rozvojové spolupráce, které je hlavním realizátorem projektu.

Projekt s názvem Zlepšení sektoru WASH v provincii Kampong Chhnang dlouhodobě pomůže snížit negativní dopad nedostatečného přístupu k pitné vodě a sanitárním zařízením, který má mimo jiné za následek zvýšený výskyt nemocí přenášených vodou. Zároveň také posílí socio-ekonomické postavení místních obyvatel. Během následujících čtyř let získá díky projektu přístup k pitné vodě 9662 rodin z 45 vesnic z oblastí Samakki Meanchey a Teuk Phos.

Třemi hlavními složkami projektu jsou budování a zlepšování infrastruktury WASH, zvyšování povědomí cílové skupiny o potřebě dobrých hygienických návyků a nakládání s vodou, a posilování kapacit/know-how institucionálních aktérů a technických dovedností soukromého sektoru a odborníků z neziskových organizací.

Projekt byl navržen v souladu s potřebami cílových skupin a národních cílů formulovaných v Národním strategickém plánu pro zásobování vodou, sanitaci a hygienu venkova (RWSSH) 2014–2025. „Osobně považuji tento projekt za velmi potřebný a jsem přesvědčena, že pomůže místním obyvatelům zlepšit životní úroveň. Protože se projekt dotýká více oblastí, vzniklo za účelem jeho komplexního řešení konsorcium složené z Diakonie ČCE – Střediska humanitární a rozvojové spolupráce, jakožto hlavního realizátora, české firmy G-servis a České zemědělské univerzity v Praze. Každý člen konsorcia přináší do projektu svou vlastní zkušenost a specializaci, aby byl maximalizován dopad ve prospěch cílových skupin. Projekt bude realizován také ve spolupráci s Life With Dignity, dlouholetým místním partnerem Diakonie ČCE,“ říká Lucie Chudá z Ministerstva zahraničních věcí ČR působící na zastupitelském úřadu České republiky v Phnompenhu. Projekt je v souladu s cílem udržitelného rozvoje číslo 6, jehož záměrem je do roku 2030 zajistit univerzální a rovný přístup k bezpečné a cenově dostupné pitné vodě pro všechny.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist