https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-kraji-je-potvrzene-ohnisko-ptaci-chripky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Královéhradecký kraj: V kraji je potvrzené ohnisko ptačí chřipky

10. února 2017 | Královéhradecký kraj
Nákaza ptačí chřipky se v Královéhradeckém kraji rozšířila do uzavřeného chovu. Její výskyt byl potvrzen ve Žďáru nad Orlicí. Ochranné pásmo dále zahrnuje katastrální území Týniště nad Orlicí (na jih od silnice I/11), Borohrádku, Albrechtic nad Orlicí, Lípy nad Orlicí (na jih od silnice I/11) a Nové Vsi u Albrechtic. Do pásma dozoru spadá dalších 31 katastrálních území nebo jejich částí. Nařízení o mimořádných veterinárních opatřeních jsou platná od dnešního dne.

Nákaza byla zjištěna v malochovu v okrajové části obce. Během dopoledne byla utracena drůbež v počtu několika desítek kusů. Konkrétně se jednalo o 25 hus, 30 slepic a dvě kachny. Areál je nyní pod dozorem veterinářů a započala jeho dezinfekce.

„Vzhledem k tomu, že nákaze čelíme již delší dobu na mnoha místech České republiky a v aktuálním případě se jedná o malochov, není v tuto chvíli nutné svolávat Bezpečnostní radu kraje. Ve spolupráci se zúčastněnými orgány a složkami ale podnikneme všechny nezbytné kroky k tomu, aby se zamezilo dalšímu šíření ptačí chřipky. Je také nutné, aby velké komerční chovy striktně dodržovaly doporučení Státní veterinární správy,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Na základě pokynů Státní veterinární správy bude nyní nutné učinit nejpozději do 14. února v ochranném pásmu soupis všech hospodářství, kde je chována či držena drůbež nebo jiní ptáci chovaní v zajetí. Oproti tomu v pásmu dozoru bude do stejného data proveden soupis všech komerčních chovatelů drůbeže. Další opatření jsou popsána v Nařízení Státní veterinární správy v příloze. Plnění těchto opatření je ve vlastním zájmu všech chovatelů. V nařízení jsou uvedena rovněž všechna dotčená katastrální území.

Doposud byla nákaza ptačí chřipkou v Královéhradeckém kraji potvrzena pouze u volně žijících ptáků.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist