https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-makotrasich-na-kladensku-se-zrejme-kacelo-nezakonne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: V Makotřasích na Kladensku se zřejmě kácelo nezákonně

6. dubna 2020 | Děti Země
Kladenský majitel větrolamu zlikvidoval nejméně 70 stromů. Děti Země na základě upozornění obyvatel Makotřas na Kladensku zaslaly dne 30. března 2020 na Českou inspekci životního prostředí v Praze podnět, aby zahájila správní řízení o pokutě za zřejmé nelegální vykácení keřů a dále nejméně 70 stromů ve větrolamu východně od obce u dálnice D7. Kácení již také šetří Policie ČR. Majitel pozemku s větrolamem nabízel od 25. února 2020 plochu k pronájmu na parkování.

„Máme důvodné pochybnosti, že k vykácení keřů a desítek stromů týden před konce března došlo bez povolení Magistrátu města Kladna, neboť kácet před koncem mimovegetačního období je obvyklá a opakující se taktika řady majitelů takových dřevin, neboť lidé se důvěřivě domnívají, že povolení existuje. Navíc nyní máme nouzový stav, takže kladenský majitel pozemku zřejmě účelově očekával, že si snahu o likvidaci dřevin ve větrolamu místní lidé tak snadno a rychle nevšimnou,“ říká předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Větrolam na pozemku parc. č. 342/3 v k. ú. Makotřasy vznikl v 50. letech 20. století a podle znaleckého posudku z října 2006 mělo tehdy více než 220 stromů společenskou hodnotu téměř 1,1 miliónu korun.

Ve větrolamu je nejčastějším stromem lípa srdčitá, jilm habrolistý a habr obecný a nejčastějším keřem zimolez tatarský a čimišník obecný. Větrolam byl údajně také prohlášen za významný krajinný prvek registrovaný pod č. 2157.

„Podle našich zjištění nechal majitel větrolamu vykácet keře a dále asi 20 lip, 20 jilmů a 30 habrů. Navíc bylo zřejmě ze vzteku úmyslně naříznuto dalších 12 stromů, neboť kácení zastavil až zásah České inspekce životního prostředí z Prahy. Doufáme, že situací se bude zabývat i starosta Makotřas a Magistrát města Kladna, neboť by se mohla třeba prosadit velkorysá náhradní výsadba nejméně pětinásobného počtu stromů,“ doplňuje dále Patrik.

Majitel plochy s větrolamem dokonce již dne 25. 2. 2020 zveřejnil inzerát, že území nabízí k pronájmu za 60 tisíc korun měsíčně pro parkoviště či pro odstavnou plochu, nicméně inzerát je nyní již zrušený.

Podle Územního plánu Makotřas je plocha s větrolamem (5.767 m2) označená jako smíšené nezastavěné území v ochranném pásmu dálnice D7. Z katastru nemovitostí je pak její využití označeno jako manipulační plocha.


* * * * * * * * *


Inzerát o pronájmu dotčené plochy (nyní již zrušený)


Kladenský majitel pozemku parc. č. 342/3 v k. ú. Makotřasy (i s větrolamem) nechal dne 25. 2. 2020 zveřejnit inzerát s názvem „Pronájem: Pozemek (Komerční účely) Makotřasy“ a s touto nabídkou:

Cena: 60.000 Kč/měsíc, měsíční nájemné činí 60.000 Kč., bez provize RK
ID nemovitosti: 724448
Datum vložení: 25. února 2020
Adresa: Makotřasy
Vlastnictví: Soukromé vlastnictví
Poloha v obci:Na okraji obce
Stav nemovitosti: Nutnost menších oprav
Celková plocha: 6.237 m2

Popis: Pronájem komerčního pozemku, umístěného přímo u dálnice D7, exit 7 u obce Makotřasy. Dle katastru nemovitostí je pozemek vedený jako manipulační plocha – vhodné jako parkoviště, odstavná plocha nebo pro účely umístění reklamy. Nachází se u bývalého sjezdu z dálnice. Letiště Praha-Ruzyně 9 km.


Územní plán Makotřas


Podle ÚP Makotřas se plocha s větrolamem nachází na ploše NS, tzn. na ploše smíšeného nezastavěného území v ochranném pásmu dálnice (D7), jak mj. dokládá níže i výřez z ÚP Makotřas.

Mapa v pdf je zde:
https://www.makotrasy.cz/e_download.php?file=data/editor/154cs_5.pdf&original=MA_UP_A2.pdf

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist