https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-modernizaci-energetiky-jsme-az-na-20-miste-v-unii-experti-doporucuji-stanovit-termin-konce-s-uhlim-a-rozhybat-obnovitelne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA a Klimatická koalice: V modernizaci energetiky jsme až na 20. místě v Unii. Experti doporučují stanovit termín konce s uhlím a rozhýbat obnovitelné zdroje

18. června 2018 | Hnutí DUHA a Klimatická koalice
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Ve srovnání posunu a cílů při snižování emisí skleníkových plynů a modernizaci energetiky skončila Česká republika na 20. místě v rámci 29 států Unie [1]. Srovnání provedli nezávislí experti a expertky z nevládních organizací spolupracujících v síti Climate Action Network Europe (CAN).

Celkové závěry pro EU jsou následující: žádný z členských států dosud naplno nevyužívá možnosti ke snížení emisí, první příčka žebříčku je proto neobsazená. Nejlépe si vede Švédsko (77 % bodů), Portugalsko (66 %), Francie (65 %), Nizozemsko (58 %) a Lucembursko (56 %), které usilují o rychlejší tempo dekarbonizace v projednávané unijní politice ochrany klimatu. Na samém konci srovnání se umístilo Polsko (16 %) kvůli své dlouhodobé neochotě snížit vlastní emise skleníkových plynů a opozici vůči evropské klimatické politice.

Metodika sestavení žebříčku je založena na naplňování přijatých cílů v ochraně klimatu (řada indikátorů) a na tom, zda země podporují či naopak blokují důraznější kroky ke snížení emisí jak na domácí, tak na evropské úrovni.

Výsledky pro ČR ukazují, že emise skleníkových plynů lze snižovat a spotřebu fosilních paliv utlumovat a přitom mít prosperující ekonomiku. Zároveň se však naše země vyznačuje tím, že nevyužívá příležitostí pro další snižování emisí a modernizaci energetiky. Jedná se zejména o výrazné přebytky výroby elektřiny nad spotřebou a také nevyužitý potenciál obnovitelných zdrojů.

Proto nám experti a expertky spolupracující v síti Climate Action Network doporučují stanovit plán a termín ústupu od uhlí a rozběhnout podporu obnovitelných zdrojů. Obě cesty jsou v ČR v praxi proveditelné. Nedávno byla publikována přelomová studie, která spočetla, že česká síť může v roce 2030 bezproblémově fungovat bez velkých uhelných elektráren. Připravila ji renomovaná konzultační společnost Energynautics. Studie Czech Power Grid Without Electricity from Coal by 2030 [2]. Vznikla na objednávku organizací Glopolis, Frank Bold, Hnutí DUHA, CEE Bankwatch Network a Aliance pro energetickou soběstačnost. Nevyužité možnosti obnovitelných zdrojů ukazují dokonce scénáře konzervativní Státní energetické koncepce ČR.

Vláda by tedy neměla otálet s dalším omezením provozu uhelných eletráren, jako je vyloučení výjimek z evropských emisních limitů či penalizace málo účinné výroby. Zároveň potřebujeme novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, která zavede rozumnou podporu pro domácí, čisté obnovitelné zdroje - zejména ty ve vlastnictví a spoluvlastnictví obcí, občanů, farmářů a místních podnikatelů.

Barbora Urbanová z Centra pro dopravu a energetiku a jedna ze spoluautorů/ek posouzení řekla:
"ČR právě zpracovává Národní energeticko klimatický plán, který řekne, jakým způsobem přispějeme k evropským cílům pro rok 2030. Plán je ideální příležitostí, jak napravit nedostatky české klimatické a energetické politiky a uvést je obě do souladu s Pařížskou dohodou. Prvním krokem je útlum těžby a spalování uhlí."

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Česká republika má na výrazné zlepšení svého slabého umístění v žebříčku, kde je zatím až na 20. místě. Má totiž přebytky ve výrobě elektřiny a nevyužitý potenciál domácích obnovitelných zdrojů. Musí ale skončit současná praxe, kdy stát umetá cestu pro další provoz zbytečných a zastaralých uhelných elektráren - a naopak neřeší přetrvávající bariéry pro rozvoj obnovitelných zdrojů. Obojí je v rozporu s jeho vlastní energetickou koncepcí."


Kontakty:
Barbora Urbanová, Centrum pro dopravu a energetiku, 605 968 515, barbora.urbanova@ecn.cz
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Off target Ranking of EU countries' ambition and progress in fighting climate change,
http://www.caneurope.org/docman/climate-energy-targets/3357-off-target-ranking-of-eu-countries-ambition-and-progress-in-fighting-climate-change/file
[2] http://glopolis.org/wp-content/uploads/Infolist-sit-bez-uhli.pdf
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist