https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-nedeli-vyjede-autobusovy-spoj-airport-express-spoji-nadrazi-praha-holesovice-s-letistem-praha-letiste-se-stava-novym
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

České dráhy: V neděli vyjede autobusový spoj Airport Express – spojí nádraží Praha Holešovice s Letištěm Praha. Letiště se stává novým tarifním bodem Českých drah

8. prosince 2005 | České dráhy
Společně s platností nového jízdního řádu Českých drah zahájí provoz zcela nové autobusové spojení – nonstop linka vedoucí z nádraží Praha Holešovice na letiště Praha Ruzyně. Nízkopodlažní autobusy Dopravního podniku hlavního města Prahy začnou každou půl hodinu nonstop spojovat oba přepravní terminály s tím, že první autobus z nádraží Praha Holešovice odjíždí v 5.15 hodin; z letiště Ruzyně naopak ve 4.40 hodin. Poté jsou autobusy vedeny s odjezdy každou půl hodinu (nádraží Holešovice – odjezd každou 15. a 45. minutu; letiště Ruzyně – odjezd každou 10. a 40. minutu) s tím, že poslední spoje jedou ve 21.10 hodin z letiště Ruzyně, respektive ve 21.45 hodin z nádraží Praha Holešovice.

Autobusová linka Airport Express vzniká z iniciativy ČD a ROPIDU jako součást nového produktu Českých drah SC Pendolino, který od 11. prosince spojí rychlovlaky Ostravu, Olomouc, Pardubice a Prahu. 6 párů spojů bude navíc provozováno ve spolupráci Českých drah a Českých aerolinií, člena aliance SkyTeam a autobusový spoj Airport Express zajistí pohodlný transfer cestujících mezi oběma spoji ČSA (vlaky SC Pendolino a leteckým spojem ČSA z letiště Praha Ruzyně).

Autobusového spojení budou moci nicméně využít i další cestující, kterým se tak nabídne ideální možnost přestupovat v terminálu nádraží Holešovice z dálkových spojů EuroCity na rychlý autobusový spoj na letiště. Zavedení nové linky uvítají také i další cestující – návštěvníci a obyvatelé Prahy, kterým se tak otevírá další možnost rychlého spojení letiště s centrem města (a také se severními obytnými čtvrtěmi) – s přímou návazností na systém pražského metra.

V autobusu Airport Express platí následující zvláštní přepravní podmínky:
* Cestující, kteří využijí spojení vlaky SC Pendolino mají přepravu autobusem Airport Express již v ceně svého cestovního dokladu na vlak SC Pendolino (obě třídy, včetně cestujících ČSA)
* Cestující si mohou zakoupit jízdenku v kterékoli pokladně ČD do tarifního bodu Letiště Praha. Přeprava mezi nádražím Holešovice a letiště Praha se řídí tarifem 1. třídy pro tarifní vzdálenost 16 km.
* Cestující si mohou zakoupit cestovní doklad u řidiče s cenou základního jízdného 45 Kč a dětského jízdného 25 Kč.

Všechny spoje Airport Express budou provozovány nízkopodlažními autobusy pražského dopravního podniku.

Z pohledu veřejné dopravy v ČR se jedná o významný krok propojení bezpečné a rychlé železniční dopravy s leteckou – otevírající řadu obchodních příležitostí pro ČD, ČSA a letiště Praha (dostupnost nových trhů a zákazníků) a na straně druhé se jedná o významný krok z hlediska preference hromadné přepravy cestujících na letiště při neexistenci přímého napojení letiště na železniční síť.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist