Jan Piňos "> V Německu demonstruje 50 tisíc lidí proti kácení lesa a těžbě uhlí. Připojila se i výprava z ČR - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-nemecku-demonstruje-50-tisic-lidi-proti-kaceni-lesa-a-tezbe-uhli-pripojila-se-i-vyprava-z-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Limity jsme my: V Německu demonstruje 50 tisíc lidí proti kácení lesa a těžbě uhlí. Připojila se i výprava z ČR

6. října 2018 | Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Limity jsme my
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Právě teď probíhá zatím největší demonstrace za zachování Hambašského lesa u Kolína nad Rýnem. Na pole poblíž ohroženého lesa dorazilo již 50 tisíc lidí [1], aby odmítli zničení 12 000 let starého lesa kvůli rozšíření povrchového velkolomu na hnědé uhlí, který provozuje firma RWE. Do demonstrace, která se stala největším shromážděním proti uhlí v německé historii, se zapojila i skupina lidí z České republiky.

Účastnice a účastníci demonstrace zároveň slaví významný úspěch, kterým je včerejší rozhodnutí soudu v Münsteru. Ten vyhověl žádosti ekologické organizace BUND (Friends of the Earth Germany) a předběžným opatřením zakázal kácení lesa [2]. Kácení - navazující na vyklizení stromových příbytků ochránkyň a ochránců lesa - přitom mělo začít již 14. října. Jestli ke zničení lesa a vytěžení uhlí dojde, rozhodně soud v hlavním přelíčení.

Kampaň za záchranu Hambašského lesa a ukončení těžby a spalování uhlí probíhá i přímo v ČR. Ve středu 3. října spustilo Greenpeace ČR s podporou Hnutí DUHA a iniciativy Limity jsme my českou verzi mezinárodní petice - www.hambach.cz. Jen v Německu během necelých dvou týdnů podepsalo tuto výzvu vládě k zastavení plánů na destrukci Hambašského lesa přes 750 tisíc lidí, nyní se přidávají desítky tisíc lidí z dalších států Evropské unie. České podpisy, kterých je nyní - po pouhých třech dnech kampaně - již téměř 5 000, doručí ekologické organizace německému velvyslanci za několik týdnů.

Ve čtvrtek 4. října se před německou ambasádou v Praze - která právě hostila zahraniční delegace na oslavách Dne německé jednoty - sešli lidé na demonstraci "Nahlas pro Hambach" [3]. Tiskový mluvčí ambasády přislíbil informovat kancléřku Angelu Merkelovou a zařídit jednání ekologických organizací s velvyslancem. Jednu demonstraci již před ambasádou dříve uspořádaly iniciativy Limity jsme my a Kolektiv 115 v okamžiku, kdy policie začala vyklízet protestní vesnice v srdci lesa [4]. Podobné akce se konají v dalších evropských i zámořských státech - ve čtvrtek například v australském Melbourne [5].

Ekologické organizace upozorňují, že prales je starý 12 tisíc let a je domovem mnoha chráněných druhů rostlin a živočichů. Dřívější těžbě uhlí navíc už padla za oběť většina jeho původní plochy. Hambacher Forst je tedy také symbolem občanských protestů proti bezohlednému ničení krajiny kvůli těžbě hnědého uhlí [6]. Nejde však jen o ničení vzácné přírody, ale také o to, že těžba a pálení uhlí produkuje znečištění ovzduší a emise skleníkových plynů, které jsou hlavní příčinou změny klimatu přinášející sucha a extrémní vedra. Vzhledem k obřím vývozům elektřiny z Německa a rychlému růstu výroby z obnovitelných zdrojů není rozšiřování uhelných dolů potřeba. Jde jen o výnosný byznys. Poté, co les začala vyklízet policie, podpora pro jeho záchranu neustále narůstá, zatímco akcie RWE klesají [7].

Jiří Koželouh z Hnutí DUHA, který je právě s kolegyněmi a kolegy na místě demonstrace, řekl:
"V Hambašském lese těžaři uhlí jasně ukazují, že jim jde jen o zisky a na zdraví lidí a budoucnost našich dětí se neohlížejí. Avšak tady na místě největší demonstrace proti uhlí v německé historii, uprostřed tisíců lidí sálajících pozitivní energii a odhodlání prosadit čistou ekonomiku a nedovolit zbytečné ničení lesa, tady cítíme obrovskou naději, že bezohlednost prohraje. Je nám ctí být dnes tady. Veliká demonstrace je dosavadní vrchol úžasné vlny občanských aktivit - od blokády lesa, přes masové demonstrace až po protesty před německými ambasádami v zahraničí. Veřejnost v Německu i u nás je jasně na straně čistých zdrojů energie a nesouhlasí s rozšiřováním těžby uhlí."

Lukáš Hrábek z Greenpeace ČR řekl:
"Hambašský les je starý 12 tisíc let a po včerejším rozhodnutí německého soudu dostal další rok k dobru. Ještě ale není zdaleka vyhráno. Němečtí politici se k záchraně lesa zatím staví rezervovaně, a proto masivní protesty i petice pokračují."

Lucie Páchová z hnutí Limity jsme my dodává:
"Dnešek je dnem radosti, prosadit bezodkladný konec těžby uhlí v Německu i České republice dá ale ještě mnoho práce. Zastavit kácení lesa je jedna věc, skončit by měl ale především důl Hambach jako takový a s ním nedaleká elektrárna Neurath, která dál vypouští skleníkové plyny do ovzduší. Také proto hodláme v co největším počtu podpořit další demonstrace a akce občanské neposlušnosti - během tohoto víkendu i velkých blokád "Ende Gelände" na konci října."


Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz, 723 559 495
Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, 734 620 844 jan.rovensky@greenpeace.org,
Robin Kvapil, mediální koordinátor energetické kampaně Greenpeace ČR, 731 543 389, robin.kvapil@greenpeace.org
Limity jsme my, mediální telefon +420 737 863 097

Poznámky pro editory:
[1] https://twitter.com/bund_net/status/1048547009773391874
[2] http://denikreferendum.cz/clanek/28400-velke-vitezstvi-ochrancu-prirody-kaceni-hambasskeho-lesa-zastavil-soud
[3] https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/hambi-bleibt-protest-u-ambasady-nemecka-proti-kaceni-lesa_498422.html
[4] http://a2larm.cz/2018/09/fotoreport-solidarni-demonstrace-za-hambassky-prales/
[5] https://twitter.com/FoEAustralia/status/1048006859364294656
[6] https://hambachforest.org/squat/background/the-forest/
[7] Ekonomická analýza: https://sandbag.org.uk/2018/09/24/rwe-and-the-hambach-protests-why-should-investors-be-worried/
Jan Piňos, tel: 731 465 279
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist