Dalibor Dostál "> V Novohradských horách dnes vznikla patnáctá rezervace velkých kopytníků v Česku a třetí v Jihočeském kraji - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-novohradskych-horach-dnes-vznikla-patnacta-rezervace-velkych-kopytniku-v-cesku-a-treti-v-jihoceskem-kraji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: V Novohradských horách dnes vznikla patnáctá rezervace velkých kopytníků v Česku a třetí v Jihočeském kraji

4. ledna 2024 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303
Patnáctá rezervace velkých kopytníků v České republice dnes vznikla v Novohradských horách, nedaleko hranic s Rakouskem. Z milovické rezervace tam ochránci přírody převezli druhého býka zpětně šlechtěného pratura. Prvního odrostlého býčka přepravili před několika dny, ale odchyt druhého zvířete se zdařil až dnes.

„Zatím pro žádnou rezervaci nebyl odchyt zvířat tak komplikovaný. První pokus o odchyt se uskutečnil koncem září, ale nebyl úspěšný. V prosinci se pak podařilo uspat a odvézt jen jedno zvíře. Musíme poděkovat zakladatelům novohradské rezervace za trpělivost, a za to, že se nenechali těmito komplikacemi odradit,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Novohradská rezervace začíná s rozlohou deseti hektarů, postupně by se měla rozrůst na přibližně 50 hektarů. K praturům tam v příštích měsících přibydou ještě divocí koně. Novohradská rezervace se stala již třetí rezervací velkých býložravců v Jihočeském kraji, který se tak co do počtu rezervací vyrovnal dosud vedoucímu Plzeňskému kraji. V obou krajích se přitom připravují další rezervace velkých kopytníků.

Velcí kopytníci v nové lokalitě nahradí původní pastviny hospodářských zvířat. Péče o hospodářská zvířata je totiž v náročných klimatických podmínkách Novohradských hor velmi náročná a nákladná, divocí kopytníci zvládnou údržbu místních pastvin výrazně levněji. Navíc se v regionu objevují vlci, před kterými se divocí kopytníci dokáží bránit lépe, než domácí zvířata závislá na člověku. Právě pro regiony s výskytem vlků jsou velcí kopytníci optimálním řešením v péči o krajinu. Novohradská rezervace vznikla na soukromých pozemcích, zvířata bezplatně poskytla ochranářská společnost Česká krajina.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina .

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Benetheo, Qminers, Accace, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist