Filip Trdla "> V obcích vznikají mokřadní parky, do krajiny se vrací tůně a potůčky. Liberecký kraj má na projekty přes devět milionů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-obcich-vznikaji-mokradni-parky-do-krajiny-se-vraci-tune-a-potucky.liberecky-kraj-ma-na-projekty-pres-devet-milionu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: V obcích vznikají mokřadní parky, do krajiny se vrací tůně a potůčky. Liberecký kraj má na projekty přes devět milionů

27. ledna 2022 | Liberecký kraj
Autor: Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419
Liberecký kraj opět vyhlašuje příjem žádostí o dotace na zadržování vody v krajině a adaptaci sídel na změnu klimatu. Obce, neziskové organizace, zemědělci, vlastníci lesů a další právnické i fyzické osoby mohou žádat o dotaci do 29. dubna 2022. Připraveno je pro ně celkem 9,5 milionu korun. Zájemcům je zdarma k dispozici odborné poradenství krajské Agentury regionálního rozvoje.

V minulých letech kraj podpořil například soustavu tůní a malou vodní nádrž na zemědělské půdě ve Václavicích. Ve Svijanech byl díky dotaci navrácen dolní tok Příšovky do původního koryta. V Kokoníně proběhla obnova historicky zaniklého mlýnského rybníku. V Semilech byla obnovena historická polní cesta s alejí ovocných dřevin. V Bedřichově vzniká soustava přírodě blízkých malých vodních nádrží a tůní. Lesy ČR díky podpoře Libereckého kraje každoročně vybudují kolem 20 lesních tůní a loni přibyly i první vzorové přehrážky na odvodňovacích kanálech.

V obcích kraj podporuje například mokřadní parky s tůněmi, které doplňují dřevěné povalové chodníčky a osvětové tabule. První takové projekty byly tůně v centru Jeřmanic a v parku v Českém dubu. V Liberci byla vytvořena soustava tůní přímo vedle sídliště v Ruprechticích. V Hrádku nad Nisou vzniká mokřadní park na místě, kde byla původně černá skládka. Zajímavý projekt je i v Turnově, kde do městského parku přivedli užitkovou vodu z pramene pod nedalekou zástavbou. Vznikl tam malý potůček a brzy přibude i kaskáda jezírek.

„Je vidět, že krajské dotace pomohly rozhýbat realizaci drobných přírodě blízkých opatření. Za poslední tři roky vzniklo s podporou Libereckého kraje více než sto tůní,“ uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství. „Chystáme i prezentaci některých opatření napříč celým dotačním fondem v oblasti životního prostředí, vznikne tak zajímavá prezentace vzorových příkladů pro jednotlivá opatření.“

Dotace jsou poskytovány až do 70 % způsobilých výdajů projektu, od 50 tisíc do 1 milionu korun. Je možné i spolufinancování větších projektů podpořených z Operačního programu Životní prostředí či dalších dotačních zdrojů.

Návrhy projektů a přípravu žádostí o dotaci je vhodné konzultovat s pracovníky Krajského úřadu Libereckého kraje. Podrobnější poradenství včetně terénního šetření či projektové přípravy poskytuje zdarma Agentura regionálního rozvoje: https://arr-nisa.cz.

Kromě programu 8.6 Podpora retence vody v krajině jsou nyní v oblasti životního prostředí vyhlášeny i další krajské programy, a to konkrétně:
8.1 Podpora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (finanční alokace 1.400.000 korun)
8.2 Podpora ochrany přírody a krajiny (finanční alokace 3.000.000 korun)
8.3 Podpora zemědělství, včelařství a lokální produkce (finanční alokace 3.000.000 korun)
8.5 Podpora předcházení vzniku odpadů a využití bioodpadů (finanční alokace 2.000.000 korun)

Více informací je k dispozici na dotačním webu: https://dotace.kraj-lbc.cz
Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist