Petra Schnitzerová "> V podkroví to žije?! Jak rekonstruovat půdní prostory s ohledem na netopýry poradí únorový webinář - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-podkrovi-to-zije-jak-rekonstruovat-pudni-prostory-s-ohledem-na-netopyry-poradi-unorovy-webinar
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: V podkroví to žije?! Jak rekonstruovat půdní prostory s ohledem na netopýry poradí únorový webinář

Webinář na téma „Netopýři na půdách – rekonstrukce a řešení problémů“ se uskuteční ve čtvrtek 29. února 2024 od 9:30 hodin. Srdečně jsou zváni pracovníci památkové péče, stavebních odborů, správci sakrálních a památkově chráněných staveb, architekti, projektanti i všichni ostatní zájemci o uvedenou problematiku. Na online školení, které proběhne na platformě ZOOM pod vedením odborníků z České společnosti pro ochranu netopýrů se lze přihlásit do čtvrtka 22. února. Díky podpoře dvou projektů je webinář zdarma.

Půdy především (ale nejen) velkých budov skýtají v současnosti útočiště řadě vzácných druhů živočichů. Pozoruhodnou skupinou, s níž se můžeme v podkrovních prostorách zámků, kostelů, klášterů, ale také např. škol či továren často setkat, jsou letouni. Mezi typické obyvatele sluncem vyhřátých půd patří v ČR především netopýr velký, vrápenec malý a netopýr brvitý, jejichž letní kolonie čítají desítky až stovky jedinců. Sídlí tu však i další, méně nápadné druhy tvořící menší uskupení. Jedná se např. o netopýra ušatého, n. večerního či n. řasnatého. „Díky vhodným mikroklimatickým podmínkám využívají půdy především letní reprodukční kolonie samic s mláďaty, ale občas zde můžeme potkat i jednotlivé samce. Netopýři obývající půdy jsou velmi konzervativní a tato místa využívají k rozmnožování po mnoho generací. Ztráta tradičního úkrytu způsobená nevhodně provedeným stavebním zásahem v půdním prostoru tak může mít po danou populaci až fatální následky. Proto je důležité informovat správce a majitele budov, architekty, projektanty, úředníky i další dotčené osoby o možných šetrných metodách rekonstrukcí a ukazovat jim příklady dobré praxe“, vysvětluje jedna z lektorek, Petra Schnitzerová. „Účastníci se mohou těšit na seznámení s úkrytovými strategiemi netopýrů v budovách, jejich životním cyklem i příčinami ohrožení. Především se však budeme věnovat konkrétním návodům a modelovým ukázkám. Přiblížíme si vhodné termíny a technické postupy při realizaci šetrných stavebních úprav, ale i způsoby ochrany podlah, trámů a dalších dřevěných konstrukcí před netopýřím trusem či osvědčené metody pro zabezpečení výletových otvorů netopýrů proti vnikání nežádoucích živočichů, jako jsou městští holubi“, láká na bohatý program Schnitzerová. Webinář bude probíhat s využitím platformy ZOOM, podrobnější instrukce budou zaslány registrovaným účastníkům. Účast na webináři je zdarma. Podrobný program s přihláškou je k dispozici na webu napude.sousednetopyr.cz. Případné dotazy na e-mailu: netopyr@ceson.org nebo na tel. 606 379 200.
Webinář se koná v rámci mezinárodního projektu LIFE PODKOWIEC PLUS a českého projektu Výpravy do světa netopýrů aneb poznejte své ohrožené sousedy podpořeného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KN

Kristýna Novotná

13.7.2024 06:55
My máme za sebou taky rekonstrukci podkroví, ale naštěstí nikdo nám tam nebydlel, takže jsme nemuseli nic řešit. V podkroví jsme si udělali ložnici a malou koupelnu, aby měly děti dole každý svůj pokoj. Je to teď mnohem lepší, už se tolik nehádají a my máme s manželem taky víc soukromí. Ještě mám objednané plissé rolety na střešní okna z https://www.zebra-shop.cz/stresni-plisse-zebra/ , tak čekám, až nám přijdou. Mám takový zvláštní pocit, když se sprchuju a okno není zatažené, i když je jenom střešní :-) .
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist