Filip Poštulka "> V rámci cirkulární ekonomiky vznikl v ČR přelomový materiál pro vlaky a tramvaje - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-ramci-cirkularni-ekonomiky-vznikl-v-cr-prelomovy-material-pro-vlaky-a-tramvaje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Retex: V rámci cirkulární ekonomiky vznikl v ČR přelomový materiál pro vlaky a tramvaje

11. září 2020 | Retex
Autor: Filip Poštulka, tel: 724104295

V rámci cirkulární ekonomiky vznikl v ČR přelomový materiál pro vlaky a tramvaje. Společnost RETEX uvádí na český a evropský trh kompozitní tepelnou a akustickou izolaci vyrobenou ze zcela recyklovaného materiálu.

Tímto produktem je nová izolace Envizol Train, kterou právě představuje technologická společnosti RETEX. Produkt splňuje nejvyšší bezpečnostní požární odolnosti – je nehořlavý. Izolace je vyráběna z recyklovaného materiálu metodou, která je v ČR i v Evropě jedinečná.

Produkt Envizol Train je vyrobený z polyesterových vláken se speciální úpravou. Jedinečnost materiálu spočívá především v použití speciálních nehořlavých vláken a způsobu jejich uložení.

Nižší hlučnost, vyšší odolnost
Zásadní však je, že izolaci lze dále obohatit o příměsi, které produktu přinášejí další přidanou hodnotu. Envizol Train může mít samolepící vrstvu – díky tomu je velmi odolný a vydrží mnohaletý provoz ve vlacích i dalších dopravních prostředcích. Šetří tak provozovatelům provozní náklady. Především ale výrazně snižuje vnitřní hlučnost (prokázáno měřením) proti dosud používaným izolacím. Izolace byla laboratorně testována a získala certifikát nejvyšší bezpečnostní třídy HL3 (dle normy EN 45545 – 2 + A1). Následně byla testována v železničním provozu na Slovensku. Jedinečnost materiálu Envizol Train potvrzuje i skutečnost, že byl registrovaný jako užitný vzor.

Pro vyšší ekologii
Kompozitní izolaci lze opatřit testovanou a certifikovanou drenážní vrstvou. Ta odvádí kondenzovanou vodu tak, že ostatní části nenasáknou. To je velmi důležité pro životnost konstrukčních prvků, které pak lépe, odolávají korozi, plísním a degradaci. Materiál je tak vysoce ekologický a zmíněné vlastnosti ho předurčují pro použití ve všech druzích kolejových vozidel včetně metra, autobusů, nákladních aut, lodí, průmyslových, komunálních a zemědělských vozidel a strojů, ale třeba i v karavanech. Kapacita výroby izolace Envizol Train je asi milion m2 ročně, což představuje plochu zhruba 150 fotbalových hřišť.

„Těší nás, že jsme mohli v rámci cirkulární ekonomiky vyvinout ekologický materiál, který je inovativní nejen v České republice, ale i Evropě,“ říká generální ředitel společnosti RETEX Robert Šimek a doplňuje: „Věříme, že svoji jedinečnou přidanou hodnotou, kdy Envizol Train výrazně snižuje hlučnost, při vysoké míře tepelné izolace a požární odolnosti, osloví širokou škálu zákazníků z mnoha průmyslových oborů, kteří stojí o výrobky vzniklé v rámci oběhové ekonomiky.“

O společnosti: RETEX se soustředí na dodávky netkaných textilií pro automobilový průmysl či stavebnictví. Většinu svých výrobků vyrábí v rámci cirkulární ekonomiky. Nově se společnost věnuje i produkci zdravotnického materiálu a zaměřuje se i na výrobu a dodávky materiálů pro zelené střechy, specializované akusticko-tepelně izolační materiály pro hromadnou dopravu (vlaky, autobusy a tramvaje) či bílou techniku (pračky, myčky, sušičky).

Fakta a čísla:
RETEX je akciová společnost s českým kapitálem. Firma vznikla v roce 1950. Obrat převyšuje půl miliardy ročně.
Filip Poštulka, tel: 724104295
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MR

Michael Rada

14.9.2020 17:05
Gratuluji firmě RETEX k dalšímu zajímavé kroku. K podkladové vrstvě pro střešní zahrady je to další zajímavý přírůstek do portfolia. Přeji, aby našel zákazníky a dopadl na trhu lépe než tak solně vychvalovaný a subvencovaný výrobek z použitých olejů společnosti NAFIGATE CORPORATION
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist