https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-rezervaci-velkych-kopytniku-se-dnes-natacel-televizni-herbar-o-bylinkach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: V rezervaci velkých kopytníků se dnes natáčel televizní Herbář o bylinkách

12. července 2017 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: 606 635 303
Připravovaná pátá řada pořadu Herbář České televize zavede diváky také do rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Herečka Kateřina Winterová, která je jednou z průvodkyň Herbářem, dnes navštívila pastvinu divokých koní a praturů.

Bylinková show, která se zaměřuje také na zdravé vaření a tradiční recepty, do těchto míst nezamířila náhodou. Díky působení velkých kopytníků totiž rezervace za poslední dva roky prošla rozsáhlou proměnou. Namísto plochy plné agresivních trav a černých skládek se stala nejenom rozkvetlou přírodní zahradou, ale také místem, kde vykvetla řada léčivých bylin.

Pozornost tvůrců televizního pořadu se nezaměřila jen na hořec křížatý, který se v minulosti používal například při léčbě moru, ale také na další léčivky. Na pastvinách roste česnek planý, užanka lékařská, šalvěj luční, čičorka pestrá, řepík lékařský, hadinec, třezalka a řada dalších druhů.

„Jsme rádi, že jsme mohli divákům Herbáře představit nejenom velké kopytníky, ale také to, jak tato zvířata pomáhají uzdravovat naší krajinu. Je symbolické, že součástí tohoto ozdravného procesu je také návrat mnoha léčivých bylin do této lokality,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.

Kromě dnešních bylinek, divokých koní a praturů u Milovic štáb režiséra Tomáš Zilvara již včera natáčel také zubry na pastvině u Benátek nad Jizerou. Velké kopytníky uvidí diváci v Herbáři v některém z vydání, které Česká televize odvysílá během podzimu.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.
Dalibor Dostál, tel: 606 635 303 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist