Ing. Pavel Hrdlička, Ph.D., MBA "> V roce 2023 se na pražské sběrné dvory odevzdávaly převážně toxické tonery z Číny - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-roce-2023-se-na-prazske-sberne-dvory-odevzdavaly-prevazne-toxicke-tonery-z-ciny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Asociace renovátorů tonerů z.s.: V roce 2023 se na pražské sběrné dvory odevzdávaly převážně toxické tonery z Číny

Celkem bylo za rok 2023 odevzdáno rovných 3 700 kusů použitých tiskových kazet. Z toho pouhých 676 kusů bylo opětovně využitelných ke stejnému účelu, 3 024 kusů skončilo jako nevyužitelný, často velmi nebezpečný odpad na skládce. Převážně se jednalo o jednorázové, takzvané kompatibilní tiskové kazety, obvykle původem v Číně.

Sběr tiskových kazet na pražských sběrných dvorech

Ve srovnání s předcházejícími roky tak stále narůstá podíl jednorázových kazet nad opakovaně použitelnými. Zatímco v roce 2021 byl podíl jednorázových kazet 66 %, v roce 2023 narostl na celých 82 %. Pouze 18 % kazet tak bylo možné znovu využít.

Typy sesbíraných tiskových kazet

Trvale narůstající podíl jednorázových tiskových kazet má zásadní negativní dopady do životního prostřední. Jen na těchto 3 024 kusů kazet muselo být navíc vynaloženo 28 395 kg primárních přírodních zdrojů a bylo vyprodukováno zbytečně 13 578 kg emisí skleníkových plynů. Navíc z provedených testů vyplývá, že plasty jednorázových kazet obsahují řadu zakázaných látek, včetně extrémně nebezpečných polutantů typu deca-BDE, octa-BDE či penta-BDE, které se v průběhu skládkování uvolňují do životního prostředí.

Celkové množství odevzdaných kazet je velmi podobné, bylo vysbíráno o 156 kusů kazet méně, ale tento rozdíl je způsoben převážně rozdílnými termíny prvních a posledních svozů v roce.

Nejvyužívanějším sběrným dvorem v rámci 3 zapojených sběrných dvorů byla sběrný dvůr Zakrytá, kde bylo odevzdáno zhruba o 1/3 více použitých tiskových kazet, než na sběrných dvorech Generála Šišky a pod Šancemi.

Podíl sběrných dvorů

Pilotní sběr použitých tiskových kazet na pražských sběrných dvorech je realizován ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy v rámci projektu Šetřipřírodu.cz, provozovaným Asociací renovátorů tonerů z.s..

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist