https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-roce-2023-se-podarilo-zachranit-vice-nez-250-hnizd-ohrozenych-zemedelskou-technikou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost ornitologická: V roce 2023 se podařilo zachránit více než 250 hnízd ohrožených zemědělskou technikou

Ornitologové a ohleduplní zemědělci dohledali v roce 2023 více než 250 hnízd sedmi ptačích druhů a předešli jejich zbytečnému zničení zemědělskou technikou. Vedle nejčastěji chráněné čejky chocholaté se jednalo o motáky lužní nebo chřástaly polní, ale na Českobudějovicku se podařilo ochránit také hnízda dvou našich nejvzácnějších bahňáků – pisily čáponohé a tenkozobce opačného. Výčet druhů pak doplňují kulík říční a moták pochop. Všem, kteří se snaží o pomoc ptákům nejen v zemědělské krajině, patří velké poděkování a přání dalších úspěšně ochráněných hnízd v roce 2024.

Početnost ptáků zemědělské krajiny se dlouhodobě snižuje. Na vině je i destrukce hnízd a usmrcování mláďat zemědělskou technikou, ke kterým dochází v průběhu celé hnízdní sezony od března až do srpna. Jednou z možností, jak tomu předejít, je dohledání hnízda a jeho viditelné označení.

Přestože se jedná o časově náročnou aktivitu, postupně se přímé ochraně hnízd věnuje stále více lidí. Jen v rámci České společnosti ornitologické se touto cestou chránilo 194 hnízd čejek a jedno hnízdo kulíka říčního, 41 hnízd motáků lužních nebo 12 hnízdišť chřástalů polních. Zcela unikátní bylo zajištění ochrany hnízda tenkozobce opačného a pisily čáponohé. Kromě ornitologů chrání ptačí snůšky i mláďata také někteří zemědělci, což představuje i nový filmový dokument ČSO.

„Bez spolupráce se zemědělci není možné hnízda ochránit. Je potěšující, že kromě ojedinělých výjimek se zemědělci staví k jejich ochraně pozitivně a označená hnízda objíždějí. Navíc, a to nás těší obzvláště, roste počet zemědělců, kteří sami aktivně hnízda při své práci dohledávají a snaží se předejít jejich zničení,“ uvědomuje si Václav Zámečník, zemědělský specialista ČSO, zásadní roli zemědělců při ochraně hnízd.

„Právě příběh jednoho takového zemědělce se podařilo letos natočit a věříme, že jeho zkušenosti budou inspirativní i pro další,“ doplňuje Václav Zámečník.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist