https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-senatu-dnes-svitla-dalsi-nadeje-pro-pestrejsi-a-odolnejsi-lesy.hospodarsky-vybor-doporucil-ke-schvaleni-pozmenovaci-navrh
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: V Senátu dnes svitla další naděje pro pestřejší a odolnější lesy. Hospodářský výbor doporučil ke schválení pozměňovací návrh, prodlužující lhůtu pro zalesnění holin

23. října 2019 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Výbory Senátu dnes jednaly o novele lesního zákona a pozměňovacích návrzích, jejichž přijetí by rozvázalo lesníkům ruce při péči o les. Senátoři Ladislav Kos (HPP 11) a Miroslav Balatka (nez.) předložili na jednání ve Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu návrhy na nastavení maximálního zastoupení rizikových dřevin při výsadbě, prodloužení lhůt k zalesnění a umožnění poplatkového lovu bez doprovodu [1]. Tyto návrhy jsou zcela zásadní pro obnovu pestrých a odolnějších lesů. Výbor návrhy na prodloužení lhůty k zalesnění a zrušení doprovodu při lovu podpořil. Plénum Senátu je projedná na konci října.

Také senátní Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí dnes ve svém usnesení vyzval vládu k naplnění jejího programového prohlášení, ve kterém se zavázala "posílit ochranu lesů, především jehličnatých a zasadit se o ekologicky vhodná řešení nedostatečné druhové a věkové diverzifikace a kalamitních stavů v lesích".

Poslanecká sněmovna schválila minulý měsíc na návrh poslanců Markéty Pekarové (TOP 09), Evy Fialové (ANO) a Radka Holomčíka (Piráti) a jejich kolegů některé pozitivní změny zákona o lesích, především odblokovala řešení přemnožení spárkaté zvěře tím, že změnila způsob plánování lovu tak, aby postupně došlo k vytvoření rovnováhy mezi stavem lesa a počty zvěře. Bez toho by nebylo vůbec možné obnovit lesy v pestré druhové skladbě a s využitím přirozeného zmlazení. Miliardy investované do obnovy lesů by byly doslova vyhozené oknem, protože přemnožená zvěř spase nebo poškodí většinu vysázených listnáčů a jedlí [2].

Pro obnovu zdravějších a odolnějších lesů je ale nutné omezit výsadbu rizikových dřevin (například smrku v nižších a středních polohách) na bezpečnou míru. Stejně tak je nezbytné prodloužit lhůty k zalesnění, aby lesy měly čas regenerovat a lesníci mohli mnohem více využívat výhod přirozeného zmlazení [3], což dnes potvrdil svým doporučením senátní Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu.

Návrh poplatkového lovu bez doprovodu pak reaguje na časté problémy myslivců s naplněním plánu lovu a povinnost osobního doprovodu loveckých hostů jim brání možnosti poplatkového lovu využívat.

Jiří Beneš, pracovník programu Krajina z Hnutí DUHA, řekl:
"Obnova kalamitních holin musí probíhat ekonomicky i ekologicky smysluplným způsobem. V Poslanecké sněmovně schválená novela lesního zákona je sice dobrým krokem kupředu, ovšem neřeší všechny těžkosti, s nimiž se naše lesy potýkají. Je proto dobře, že dnes Hospodářský výbor Senátu doporučil senátorkám a senátorům doplnit poslaneckou verzi o prodloužení lhůt pro zalesnění holin a umožnění lovu zvěře bez doprovodu."


Kontakty:
Jiří Beneš, pracovník programu Krajina Hnutí DUHA, 606 078 021, jiri.benes@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Text pozměňovacích návrhů v příloze
[2] Podle poslední Inventarizace škod zvěří na lesním hospodářství České republiky (2015) bylo celkové poškození mladých stromků 58,7 % - tj o 15 % více než v roce 2010 a odhaduje se, že od roku 2015 dochází k dalšímu nárůstu poškození mladých kultur. Meliorační a zpevňující dřeviny (tj. listnáče a jedle) jsou poškozované zvěři více než smrky - průměrně jich je poškozeno 64 %. Medián je 74,7 - tzn., že na polovině území ČR je poškozeno více než 75 % (3/4) mladých listnáčů a jedlí. Percentil 75 je 97,1, tzn., že na čtvrtině území republiky jsou zvěří poškozené skoro všechny MZD - mladé listnáče a jedle (97,1 %).
[3] Ze semen vzrostlé lesy jsou mnohem odolnější než lesy z uměle vysazených sazenic, předpěstovaných ve školkách. Při přirozeném zmlazování totiž dochází k selekci a přírodnímu výběru, takže z množství malých semenáčků zůstanou jen ti nejsilnější a danému místu nejlépe přizpůsobení jedinci. Zároveň se mnohem lépe rozvíjí kořenový systém. Proto se v mnoha případech vyplatí nespěchat po těžbě s umělým zalesněním a počkat, až se lesy samy zmladí z náletu semen. Vlastník, který dá přednost rychlejšímu ekonomickému zisku před odolností spontánně vzniklých porostů, může pochopitelně zalesňovat uměle ihned po těžbě. Zákon by však neměl v tomto případě omezovat vlastníky a dát jim prostor pro volbu.
Aleš Miklík, tel: 604 131 131
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist