Filip Poštulka "> V soutěži Společensky odpovědný podnikatel roku 2018 uspěli zakladatelé JRK - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-soutezi-spolecensky-odpovedny-podnikatel-roku-2018-uspeli-zakladatele-jrk
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

meneodpadu.cz: V soutěži Společensky odpovědný podnikatel roku 2018 uspěli zakladatelé JRK

11. března 2019 | meneodpadu.cz
Autor: Filip Poštulka, tel: 724104295
Mezi podnikatele roku 2018 s největší společenskou odpovědností patří Mojmír Jiřikovský, Nina Oravcová a Marian Kobolka ze společnosti JRK. Hlavním podnikatelským cílem oceněných podnikatelů firmy JRK je snižování množství odpadů a zvyšování míry třídění.

To, že v silné konkurenci soutěže, kterou pořádá společnost Ernst & Young uspěli oni i firma JRK, považují zakladatelé za mimořádný úspěch a zároveň potvrzení skutečnosti, že společenská odpovědnost spojená se snižováním množství odpadu není pro veřejnost a porotce prázdnou frází. „Slovo poslání se v byznyse často nadužívá a ztrácí tak původní význam. U nás to tak není – snižování množství odpadů a zvyšování míry třídění je pro společnost JRK opravdu posláním, kdy věříme, že můžeme přispět ke zlepšení světa kolem nás,“ vysvětluje za všechny tři oceněné Mojmír Jiřikovský.

Pro méně odpadu
V čem spočívá společenský přínos firmy JRK? Spolupracuje se samosprávami, organizacemi a jednotlivci, na cestě k zásadnímu snížení množství odpadů. Analýzy, které společnost JRK provedla, totiž zjistily, že téměř 80 % skládkovaného odpadu tvoří složky, které lze dále vytřídit. Společnost rovněž dodává špičkové produkty a technologie, které předchází vzniku odpadu. Odborníci z JRK také motivují občany, aby produkovali méně odpadu a lépe třídili – pomáhá jim v tom například zavádění důmyslného evidenčního a motivačního systému. Firma tak pomáhá snižovat množství skleníkových plynů a šetřit obcím i občanům peníze díky sníženým nákladům za skládkování, frekvenci svozů atp.

Příběh firmy JRK očima zakladatelů
Na začátku jsme byli tři absolventi vysoké školy, kteří se rozhodli pracovat v oblasti, jenž má pozitivní ekologický dopad. Když jsme s Ninou Oravcovou a Mariánem Kobolkou firmu zakládali, inspiroval nás příběh Tomáše Bati. Začátky byly složité, hlavně kvůli tomu, že jsme začali hned po škole a neměli skoro žádný kapitál na rozběh firmy. Vše jsme řešili svépomocí, nebo díky rodině, kamarádům a známým. Nikdy jsme však neztratili odvahu a nadšení. Na začátku jsme byli tři, dnes nás je přes třicet ve třech zemích. Dáváme dohromady lidi, kteří chtějí zlepšit svět odpadového hospodářství a jsou tak nadšení jako my, majitelé.

O soutěži
Prestižní ocenění EY Společensky prospěšný podnikatel roku uděluje společnost Ernst & Young v České republice od roku 2006. Soutěže se účastní podnikatelé, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů.
Filip Poštulka, tel: 724104295
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist