https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-temeline-zacali-zavazet-palivo-do-reaktoru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČEZ: V Temelíně začali zavážet palivo do reaktoru

7. února 2018 | ČEZ
Více než třistakrát projede zavážecí stroj mezi reaktorem a vedlejším bazénem skladování použitého paliva. Přitom ujede přibližně pět kilometrů. V těchto dnech patří v Temelíně k nejsledovanějším zařízením. Dnes v 10:40 hodin začalo zavážení paliva do reaktoru prvního bloku. Manipulace s palivem potrvají několik dní.

Zavezení jednoho souboru trvá přibližně půl hodiny a vše se děje pod vodou pomocí dálkově ovládaného stroje. Za sedmnáct let provozu jde o standardní manipulaci, přesto k ní temelínští odborníci přistupují velmi zodpovědně. Maximální rychlost zavážecího stroje je třicet centimetrů za vteřinu a dopředu jsou naprogramovány souřadnice, podle kterých je každý palivový soubor zavážen.

Celkem z bazénu do reaktoru přesune 163 palivových souborů. Veškeré manipulace jsou součástí bezpečnostních kontrol ze strany mezinárodních organizací. Výměna paliva, ale i jeho skladování, jsou prostřednictvím kamer přenášeny do Vídně do sídla Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Vedle toho probíhá zpětná montáž turbíny. Jsou hotovy kontroly bezpečnostních systémů.

První blok je plánovaně odstaven od 8. prosince. Obnovení výroby elektřiny je plánováno na první polovinu března.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist