Tiskové oddělení MŽP "> V Teplicích začala výstava 33 let cesty za svobodou a čistým ovzduším - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-teplicich-zacala-vystava-33-let-cesty-za-svobodou-a-cistym-ovzdusim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: V Teplicích začala výstava 33 let cesty za svobodou a čistým ovzduším

23. listopadu 2022 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Ministerstvo životního prostředí společně se statutárním městem Teplice připravilo exteriérovou výstavu s názvem „33 let cesty za svobodou a čistým ovzduším“. Výstava byla zahájena ve středu 23. listopadu v 19 hodin na kolonádě před Domem kultury v Teplicích a potrvá do 21. prosince. Prostřednictvím fotografií se návštěvníci seznámí s historickými událostmi kolem ekologických protestů a následným vývojem zlepšování kvality ovzduší a životního prostředí v severních Čechách.

Stav životního prostředí byl v severních Čechách v 80. letech 20. století v důsledku intenzivní průmyslové činnosti a zejména těžby uhlí velmi špatný. Především v zimním období, kdy se k průmyslovým emisím přidalo ještě lokální vytápění uhlím, byla koncentrace škodlivin dokonce nejvyšší na celém světě. V důsledku toho tu byla nejkratší délka dožití v celém Československu a lesy v Krušných horách byly zdevastované kyselými dešti. Pro tehdejší režim byla průmyslová výroba důležitější než zdraví lidí. Nespokojenost obyvatel narůstala a v listopadu 1989 vyústila v Teplicích v demonstrace za čistší ovzduší.

„Byli to právě obyvatelé Teplic, kteří zareagovali na nedýchatelný vzduch a nebáli se dát najevo, že se nechtějí více dusit. Mladí lidé dokázali vyburcovat další obyvatele a ekologické protesty byly předzvěstí pro celonárodní demonstrace, které pak zapříčinily pád komunismu. Nešlo jen o důležitý politický mezník, ale také přelomový moment pro ochranu životního prostředí v ČR. V dobách komunistického režimu ochrana ovzduší v zásadě neexistovala a od té doby jsme ušli významný kus cesty, kdy se nám podařilo významně snížit množství vypouštěných emisí do ovzduší,“ řekl u příležitosti otevření výstavy ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Výstava 33 let cesty za svobodou a čistým ovzduším prostřednictvím řady dosud nepublikovaných fotografií. Návštěvníci uvidí historické záběry obyvatel Teplic, kteří vyrazili s transparenty do ulic a nevzdávali se. Zachyceny jsou také přelomové momenty vůbec prvního dialogu s tehdejší vládnoucí garniturou na teplickém zimním stadionu. Kromě toho výstava obsahuje fotografie zničené severočeské přírody a její vyobrazení dnes, kdy v Podkrušnohoří proběhly rekultivace těžbou postiženého území.

Výstavu doprovodila panelová diskuze na teplickém gymnáziu. U příležitosti „trojkového“ výročí začátku ekologických demonstrací v Teplicích tu diskutovali ministři životního prostředí České republiky a Slovenska Marian Jurečka a Ján Budaj, dále Monika Ladmanová, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR, senátor Hynek Hanza, ale také Zdeněk Bergman, ředitel Gymnázia Teplice, Helena Plachá, vedoucí oddělení kvality ovzduší ČHMÚ v Ústí nad Labem a zástupci tehdejších studentů Karolína Žákovská a Jan Sajdl.
Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist