Filip Šebek "> V Zambii podporuje ČRA projekt pomáhající farmářům adaptovat se na změny klimatu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-zambii-podporuje-cra-projekt-pomahajici-farmarum-adaptovat-se-na-zmeny-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: V Zambii podporuje ČRA projekt pomáhající farmářům adaptovat se na změny klimatu

Více než polovina obyvatel Zambie závisí na zemědělství. Výkyvy počasí a drastické sucho zde však často vedou k neúrodě a připravují místní farmáře o živobytí. Projekt podpořený Českou rozvojovou agenturou, kterou realizuje Charita ČR pomáhá zdejším farmářům přizpůsobit farmaření měnícímu se klimatu.

Mwiba je farmář ze Zambie, který se potýká se změnami klimatu, jež na zemi těžce dopadají. Působí jako takzvaný vedoucí farmář a díky školení od Charity dnes pomáhá dalším farmářům ze své komunity přizpůsobit farmaření měnícímu se klimatu. Dozvěděl se, jak pěstovat suchu odolné plodiny, jak správně skladovat svou úrodu, ale také proč nekácet stromy. O své znalosti se dnes Mwiba dělí s dalšími farmáři, kterým pomáhá úspěšně pěstovat navzdory výkyvům počasí.

Mwiba žije a farmaří v zambijské Západní provincii, která se potýká s tvrdými následky změn klimatu. Výkyvy počasí a drastické sucho vedou k neúrodě a připravují místní farmáře o živobytí. Charita Česká republika s podporou ČRA pomáhá zambijským farmářům adaptovat se na změny klimatu a představuje jim metody udržitelného zemědělství. Podporuje takzvané vedoucí farmáře, mezi které patří i Mwiba, aby se stali příkladem pro další farmáře ze svých komunit.

„Naučil jsem se, které druhy osiva jsou odolné vůči suchu, a také jak skladovat úrodu, aby mi dlouho vydržela,“ říká Mwiba poté, co absolvoval školení od Charity. „Díky školení jsme se dozvěděli, jak připravit půdu, jak sázet do řádků a jak a kdy úrodu sklízet,“ dodává farmář. Stejně jako další vedoucí farmáři, i Mwiba předává nově nabyté vědomosti dalším farmářům ze své komunity. „Znalosti, které jsem získal během školení, doslova změnily můj život a to, jak se stravujeme. Dnes jíme jinak, lépe,“ říká Mwiba spokojeně.

Kromě toho, že se zemědělci naučili, jak dále úspěšně hospodařit, dozvěděli se také, co nedělat. „Dozvěděli jsme se, že nemáme kácet stromy, protože tím přispíváme ke změně klimatu. Takže teď naopak sázíme stromy tam, kde jsme je dříve pokáceli,“ vysvětluje Mwiba. Odlesňování je v Zambii velkým problémem, zejména ve venkovských oblastech, kde lidé kácejí dřeviny, aby měli více prostoru pro pěstování plodin.

Subsaharská Zambie je jednou ze zemí, na které změny klimatu dopadají obzvlášť tvrdě. Nejvíce trápí místní farmáře, kteří závisí na zemědělství. Farmáři, jako je např. Mwiba, jsou podporováni, aby dokázali pěstovat navzdory měnícímu se klimatu. Na školeních se dozví, jak diverzifikovat plodiny či jak je správně uskladnit, aby jim dlouho vydržely. Pomáhají jim v tom také mobilní aplikace, díky nimž získají přístup k důležitým informacím o podnebí, dokážou si vyřídit pojištění proti klimatickým rizikům a také přes aplikaci jednoduše dostanou svou úrodu na trh.

Díky podpoře farmářů se také daří lépe bojovat proti podvýživě. I Mwiba má dnes pestrou a výživnou stravu. „Nyní si dopřávám tři jídla denně. Za to jsem moc vděčný,“ pochvaluje si zambijský farmář projekt, který realizuje Charita ČR společně se Světovým potravinovým programem a za podpory České rozvojové agentury.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist