https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vanocni-darek-evropa-chce-vyssi-recyklaci-odpadu-bude-zavazna-i-pro-ceskou-republiku-zastupci-evropskeho-trialogu-se-dnes
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Vánoční dárek: Evropa chce vyšší recyklaci odpadů. Bude závazná i pro Českou republiku. Zástupci evropského trialogu se dnes dohodli na cílech balíčku pro oběhové hospodářství

18. prosince 2017 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Zástupci Evropského parlamentu, Rady Evropské unie a Evropské komise (evropský trialog) se dnes ráno předběžně dohodli na znění Balíčku pro oběhové hospodářství - progresivní změně šesti odpadových směrnic Evropské unie. Recyklace komunálních odpadů se má do roku 2035 povinně zvýšit na minimálně 65% a skládkování snížit na maximálně 10%. Definitivně bude dohodu schvalovat Evropský parlament a Rada Evropské unie (zástupci vlád členských zemí) začátkem příštího roku.

Česká republika proto musí přepsat zcela nedostatečné plány odpadového hospodářství přijaté minulou vládou a v připravovaném zákoně o odpadech zlepšit recyklační služby pro domácnosti i omezit skládkování tak, jak to dlouhodobě prosazuje i Hnutí DUHA. Loni jsme skládkovali 45% a recyklovali pouze 38% komunálních odpadů [1]. Jsme tedy pod průměrem EU a daleko zaostáváme za vyspělými západními zeměmi.

Závazná minimální míra recyklace komunálních odpadů, na které se předběžně dohodli evropští politici:
● rok 2025: 55%
● rok 2030: 60%
● rok 2035: 65%

Tyto závazné cíle jsou pro ČR dosažitelné. Prognóza Plánu odpadového hospodářství Sobotkovy vlády předpokládala recyklovat a kompostovat dokonce 59 % komunálních odpadů již v roce 2024 [2]. Nové cíle jsou však vyšší, než jaké minulá vláda stanovila coby závazné pro naše odpadové hospodářství (pouze cca 38 %). Pro dosažení evropských cílů Balíčku pro oběhové hospodářství musí vláda předložit a Parlament schválit nový zákon o odpadech, který bude zohledňovat jak předcházení vzniku odpadu, tak jeho zvýšenou recyklaci a jenž zlepší recyklační služby pro domácnosti.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:
"Politici se dohodli, že v Evropě i u nás se bude většina komunálních odpadů recyklovat. Vláda tedy musí rychle připravit zákon o odpadech, který omezí skládkování a zdvojnásobí recyklaci. Kraje mezitím musí přepsat své dva roky staré krajské plány odpadového hospodářství psané na deset let. Jsou totiž založené na spalování většiny komunálních odpadů a jen nízké míře recyklace. Evropa jasně říká, že skládky mají být nahrazeny recyklací, ne spalovnami. Hnutí DUHA takovou progresivní odpadovou politiku prosazuje už řadu let."


Kontakty:
Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, 604 207 302, ivo.kropacek@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Zpráva o životním prostředí České republiky 2016, tabulka 1, strana 256
[2] Plán odpadového hospodářství ČR, tabulka 23, strana 61 https://www.mzp.cz/cz/poh_cr_prislusne_dokumenty
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist